Search
× Search
Separatistům chybí loďstvo. Tak zabavují lodě
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Separatistům chybí loďstvo. Tak zabavují lodě

Ruskem podporovaní separatisté se v Mariupolu zmocnili dvou lodí plujících pod cizími vlajkami. Prohlásili, že nyní jsou státním majetkem. Asi zamýšlejí plout po Donu, protože jinak to asi nepůjde.

Samozvaná Doněcká lidová republika prostřednictvím svého ministerstva zahraničních věcí informovala dvě lodní společnosti, že jejich plavidla jsou předmětem "násilného přivlastnění movitého majetku s nucenou přeměnou na státní majetek", aniž by majitelům byla poskytnuta jakákoli náhrada, uvádí se ve dvou samostatných dopisech.

Doněčtí představitelé na e-mailovou žádost o komentář bezprostředně nereagovali.

Společnost Smarta Shipping registrovaná v Libérii, majitel lodi Smarta pro přepravu volně ložených nákladů plující pod liberijskou vlajkou, jedné ze dvou zabavených lodí, uvedla, že byla o zabavení informována e-mailem 30. června, a označila ho za nezákonné a "v rozporu se všemi normami mezinárodního práva".

"Takové násilné přivlastnění je v rozporu se základními lidskými právy, pokud jde o vlastnická práva," uvedla společnost v prohlášení. "Takové jednání představuje vážnou hrozbu pro lodní dopravu a námořní bezpečnost."

Společnost uvedla, že loď Smarta připlula do Mariupolu 21. února, aby naložila náklad oceli, a 20. března byla zasažena ostřelováním, které vážně poškodilo její můstek. Uvedla, že devatenáctičlenná posádka byla ruskou armádou násilně odvezena do Doněcku a propuštěna o měsíc později.

Druhým zadrženým plavidlem byla podle dopisu loď Blue Star I plující pod panamskou vlajkou.

Úředník ukrajinského ministerstva zahraničí uvedl, že je mu známo oznámení "ruské okupační správy v Doněcku o vytvoření 'národní' flotily složené z lodí, které ukradli v Mariupolu", a dodal, že zabavená plavidla prověřují.

Otázkou je, co chtějí separatisté s loděmi dělat. Mohou samozřejmě sloužit v Mariupolu jako sídlo národního výboru, jako pionýrská klubovna, jako policejní vyšetřovnas hromadnými celami, nebo jako krytá posilovna pro separatistické bezmozky. Nic víc. Ve chvíli, kdy vyplují za hranice země, kde včera již znamená zítra, budou zadržené a sen o separatistickém loďstvu bude mít jen velmi krátké trvání.

1291
Na horu