Search
× Search
Saudskoarabský „rakeťák“ přišel o superjachtu za 150 milionů eur
Jan Koukal

Saudskoarabský „rakeťák“ přišel o superjachtu za 150 milionů eur

Superjachta Lürssen s názvem Golden Odyssey byla prodána v aukci na Maltě. Jachta dlouhá 123 metrů se prodala za cenu 150 milionů eur. Loď byla zabavena na popud Deutsche Bank Luxembourg. Majitel ji použil jako zástavu úvěru, který nesplácel. Bance dlužil více než 116 milionů eur.

Jachta je registrována na společnost Kal Marine Limited, což je společnost se sídlem na Bermudách. Podle webu superyachtfan je jejím majitelem princ Chaled bin Sultan, saudskoarabský diplomat a voják, člen královské rodiny. Společnost Kal Marine Limited si zajistila úvěr od Deutsche Bank Luxembourg v roce 2013 a tehdy rozestavěnou superjachtu použila jako zástavu.

Splátky však nesplácela a ignorovala výzvy bankovního domu k setkání a nalezení řešení nastalé situace. Proto se banka rozhodla nechat jachtu zabavit. Tak se stalo na Maltě.

Tamní soudce Ian Spiteri Bailey po dohodě s právními zástupci banky schválil soukromý prodej superjachty za částku 150 milionů eur - což je její předpokládaná aktuální tržní hodnota. Jachtu podle všeho koupila společnost East Thrive Peace Limited, která je registrovaná na Britských Panenských ostrovech.

Pravděpodobně jde o jednu z nejvyšších částek, které byly kdy dosaženy při soudem nařízené prodeji superjachty. Golden Odyssey je 36. největší motorová jachta na světě a byla spuštěna na vodu německou loděnicí Lürssen v roce 2015. Její tehdejší cena mohla dosahovat 400 milionů dolarů.

Golden Odyssey je součástí flotily The Golden Fleet, kterou tvoří také 67m Golden Shadow a 30m Golden Osprey. Tato flotila sloužila jako platforma pro nadaci Living Oceans Foundation, kterou založil princ Khaled bin Sultan. V roce 2012 byla princi udělena cena Perseus za jeho angažovanost v oblasti ochrany oceánů a vědeckého výzkumu.

Větších úspěchů však dosáhl v oblasti ochrany saúdskoarabského vzdušného prostoru, jelikož se zasloužil o první nákup naváděných raket v dějinách pouštního království. Zajištěním této čínské techniky si vysloužil přízvisko Otec saúdskoarabských raket.

 

467
Na horu