Search
× Search
Samopřehazovací kosatka, dáblův vynález
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Samopřehazovací kosatka, dáblův vynález

Pluji na jachtě Oceanis 51.1. Krásná jachta, která pěkně jede a je velmi prostorná. Má jen jednu chybu. Je vybavena samopřehazovací kosatkou.

Tato kosatka má nesporné výhody pro vedení lodě. Plujete s jinou jachtou na kolizním kurzu, nechce se klidit z cesty, jak by podle pravidel COLREG měla a musíte tedy reagovat. Chtělo by to obrat, ale na palubě nemáte posádku, to by s jinou přední plachtou bylo limitující. Se samopřehazovací kosou stačí otočit kormidlem (jako volantem v autě) a šup, obrat máte za sebou.

To je na straně plus. Jaké je mínus?

Trim. Trimování plachty je velmi nesnadné. Použijeme-li výraz vhodný pro veřejné užití. Prostě má své limity.

Potřebujete-li na stoupačku plachtu pořádně dotáhnout, můžete u toho krev cedit, ale nepodaří se vám to. Plachta je stále trochu moc bachratá a vzadu zavřená. Ať se snažíte sebevíc. Možná by to bylo lepší s prohnutou kolejnicí na otěž, ale tu nemáme. Výsledkem je, že je jachta hodně a zbytečně nakláněná. Tento problém je možné řešit jen tím, že se pokusíte vpředu nechat jednu otáčku na rolfoku. To ale také není příliš dobré řešení. Plachta je prostě o něco delší, než by měla být.

A to se nebavíme o plavbě na bok a zadobok, kdy potřebujete plachtu povolit a zavřít zadní lem… Ano vím, chtělo by to na to jinou plachtu, ale té se mi nedostává… Máte jen špatně vytrimovanou malou plachtu a jachtě se nedostává výkonu. 

Závěrem

Možná je to v jiném provedení lepší, ale tady je samopřehazovací kosatka frustrující záležitost. Jakou máte s touto plachtou zkušenost vy?

4018
Na horu