Search
× Search
RYA Trimování plachet
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby, Knihy

RYA Trimování plachet

Máme v nabídce novou knihu pro jachtaře, kteří se chtějí zlepšit v ovládání své jachty. Jmenuje se RYA Trimování plachet, kompletní příručka pro jachtaře. Vynikající kniha, která jednoduše vysvětluje jak správně pracovat s plachtami.

Jedná se o útlou publikaci o 80 stranách. Znáte poučku o tom, že méně je někdy více? O této knize to platí bezezbytku. Tlusté knihy sice rozebírají trim plachet do posledního detailu, většina čtenářů se v informacích v nich obsažených však ztratí.

Originál knihy vydala britská organizace Royal Yachting Association. RYA se snaží zlepšovat dovednosti a znalosti jachtařů již 150 let. Má zpracované postupy, metodiku výuky. Publikace, které vydává, patří ve svém oboru k tomu nejlepšímu. To platí i pro Trimování plachet.

Vše začíná jednoduchou teorií, která je nezbytná pro pochopení trimu. Následuje názvosloví a vysvětlení základních pojmů. Pak již je tu praxe a nezbytné informace o správném nastavení takeláže, o práci se špiónky, napnutí výtahu, twistu plachet, břichu, refování.

Jiné nastavení plachet je potřebné pro slabý vítr, jiné do větru silného. Jinak si budeme počínat na stoupačce a jinak při zadním větru. Samozřejmostí je i kapitola o spinakerech a genakerech. Na závěr je i povinné minimum o materiálech, ze kterých se plachty šijí a několik stránek, které se vám budou hodit při plavbě v bouřlivém počasí.

Překlad knihy místy mírně vrže, například termín vztyčování plachet je nezvyklý, ale celkově to na zřetelnosti textu neubírá. Kniha si své místo v lodní knihovně zaslouží.

Knihu si můžete koupit zde.

A pokud si chcete projít trim plachet v praxi, brzy pro vás vypíšeme další kurz trimu s Ondřejem Vachelem na Lipně. 

5230
Na horu