Search
× Search
Ruští špióni v holandských vodách
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Ruští špióni v holandských vodách

Ruská loď se podle nizozemské tajné služby MIVD snažila získat důležité informace o funkci a zapojení pobřežních větrných parků. Jednalo se s největší pravděpodobností o mapování infrastruktury, která by byla zranitelná při případných sabotážních akcích.

U pobřežní větrné farmy v Severním moři byla objevena ruská loď, která se pokoušela zmapovat energetickou infrastrukturu, uvedl na tiskové konferenci generální ředitel MIVD Jan Swillens. Loď byla eskortována ze Severního moře nizozemskou pobřežní stráží dříve, než mohlo k jakékoli sabotáži dojít. „V posledních měsících jsme viděli Rusy, jak se pokoušejí zjistit, jak funguje energetický systém v Severním moři. Je to poprvé, co to vidíme,“ řekl Swillens.

Rusy zajímají nejen větrné parky, ale kompletní kritická infrastruktura, jako jsou internetové kabely, plynovody a již zmíněné větrné parky. "Rusko tajně mapuje tuto infrastrukturu a podniká činnosti, které naznačují přípravy na narušení a sabotáž," uvedly tajné služby.

Nizozemsko v sobotu oznámilo, že vyhostí nezveřejněný počet ruských diplomatů. Jejich činnost je zjevně neslučitelná s diplomatickým krytím.

Ačkoli se to zdá být nemožné, stále se u nás najdou tací, kteří se Ruska zastávají. Kdybych to měl přirovnat k období poslední světové války…

 

437
Na horu