Search
× Search
Russkaja rabota (Sevastopol)
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Russkaja rabota (Sevastopol)

V Sevastopolu na Krymu mají delfinárium a v něm pro pobavení širokých mas cvičené delfíny. Situace na poloostrově přituhuje, turistů ubývá a majiteli delfinária se nedostává prostředků. Tak vzal čtyři delfíny a pustil je do moře. Pustil tvory, kterým krmení celý život zajišťovalo dělání šaškáren pro vděčné publikum.

Delfín zavřený celý život v bazénu. Honí se podél břehů jako křeček ve šlapadle. Když vystrčí hlavu, dostane rybu, když chytí míč, dostane rybu, když vyskočí, dostane rybu. Pro jedince vyrostlého v bazénu je toto shánění potravy. Forma lovu.

Teď čtyři z nich vypustil majitel delfinária do moře. Mohlo by se říci na svobodu. Na svobodu, kterou nikdy nezažili. Jsou v nekonečném Černém moři (pro ně je v tuto chvíli nekonečné), mají hlad, jsou ve stresu. Dělají kašpárky u břehu, ale ryba není. Zažité modely chování nefungují. Bojí se, jsou nejistí, mají hlad.

Je to svinstvo, co chlap dělá. Dokud z nich padaly ruble, byli užiteční. Jak ale přísun rublů vysychal, stali se nadbytečnými, už jsou na obtíž.

Je to stejné, jako když znuděný majitel přiváže psa ke stromu a zmizí.

Ale nakonec je to i podobné tomu, jak se naše společnost chovala (doufám, že už tomu tak není) k dětem v dětských domovech. Do 18 let pod ochranou státní instituce a pak čau. Běž a nějak se zařiď. Už jsi dospělej…

Video zde.

356
Na horu