Search
× Search
Ruské jachty na seznamu
Daniel Vodička

Ruské jachty na seznamu

Španělsko bylo pro Rusy dlouho oblíbenou destinací. Nyní se ráj oligarchů a jejich jachet proměnil v past, ze které je obtížná cesta ven. Španělské přístavní úřady chtějí nahlásit všechny jachty se vztahem k Rusku delší než 24 metry.

Nejde tedy jen o jachty plující pod ruskou vlajkou. Většina z nich je registrována jinde. Nemusí také jít jen o ruské majitele (patří nejrůznějším firmám v daňových rájích), ale také o jachty, které mají ruské uživatele, nebo jsou jinak provázány s ruskými zájmy a občany. A tady už nám síť, kterou je třeba proklouznout, houstne.

Úřady zatím nezveřejnily, k čemu budou informace sloužit, ale pravděpodobnost zabavení jachet stoupá. S tímto seznamem bude rozhodně jednodušší rychle zasáhnout.

Jednou z identifikovaných jachet je 78 metrů dlouhá jachta Tango Viktora Vekselberga. V současné chvíli je v loděnici Astilleros de Mallorca na běžné zimní údržbě. Cena jachty spuštěné na vodu v roce 2011 byla 120 milionů USD. Roční provoz se pohybuje kolem 10 % z této částky.

Jiná z jachet, která byla v nebezpečí, je CLIO patřící Olegu Děripaskovi. Děripaska byl rychlejší a stihl odeslat svoji loď za 65 mil. USD na Maledivy.

V Norsku již byla zadržena další z lodí Rusů blízkých Putinovi. Jednalo se o motorovou jachtu Ragnar.

Největší Abramovičova jachta Eclipse je nyní na Saint Martinu. Jeho další loďka Solaris (140 metrů délky) je v Barceloně. To už je nebezpečné. 50 metrů dlouhá jachta Sussurro je v loděnici v La Ciotat na jihu Francie. Také nebezpečná lokalita.

Včera jsme psali o jachtě Galactica Super Nova Vadima Alekperova. Tato jachta hledala úkryt v Černé Hoře v Porto Montenegro (přístav má ruské spolumajitele). Zdá se však, že v Boce Kotorské nečekaly na jachtu dobré zprávy. Podle Marine Traffic se na místě otočila (pravděpodobně nabrala palivo) a zamířila znovu na moře.

Středomoří je ale nyní pro ruské lodě pastí. Přes Gibraltar na západ se nedostanou. Je otázkou, jak se k nim zachová Egypt. Vypadá to na problémy, které se běžným občanům nestanou. Kde najít bezpečný přístav pro moji megajachtu? Vzhledem k tomu, že za tyto problémy, které nestojí málo peněz, může Putin, je otázkou, jak moc rádi svého šíleného cara mají.

 

2787
Na horu