Search
× Search
Ruská „výzkumná“ platforma v norských vodách
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Ruská „výzkumná“ platforma v norských vodách

Ruská vědecká platforma  Severniy Polusurčená pro drift spolu s arktickým ledovým příkrovem, se dostala do norských vod u souostroví Špicberky. Protože o ruských vědeckých expedicích si už nikdo nedělá iluze, situaci monitoruje plavidlo norské pobřežní stráže.

Věřit Rusům, že se jejich výzkumné plavidlo někam dostalo náhodou, je stejně naivní, jako věřit Putinovi, že na Krymu nejsou v roce 2014 ruští vojáci. Nebo jsou tam náhodou.

Výzkumné plavidlo o výtlaku 3540 tun se vydalo do Arktidy v říjnu 2022. Podle oficiálních zdrojů, které jsou vydávány především pro důvěřivé domácí publikum, provádějí vědci akustický, geofyzikální a mořský výzkum pro Federální službu pro hydrometeorologii a monitorování životního prostředí (Roshydromet). Zřejmě proto mají vědci tituly plukovníků, poručíků a jiných ofrčkovaných výzkumníků.

Vedle norského plavidla KV Svalbard na místo spěchá i ruský ledoborec Viktor Černomyrdin. Je pojmenovaný po ruském politikovi, který byl autorem slavné věty: „Mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky.“

Bylo by fajn, kdyby ruská  vědecká návštěva v norských pobřežních vodách byla kratší, než tomu je vždycky.

 

310
Na horu