Rozbouřený severní Atlantik
Severní Atlantik je nazlobený. A v příštích dnech se chystá rozzuřit do běla. Vítr 100 uzlů, vlny 13 metrů. S takovým vztekem se nechcete potkat tváří v tvář.
Dnes ráno se pohybovala tlaková níže 1000 hPa východně od Nového Skotska. Nyní je jihovýchodně od New Foundlandu, tlak spadl na 995 hPa a zatápí pod kotlem. O půlnoci již bude ve středu Atlantiku a prohloubí se na 988 hPa. Ve středu v poledne se střed posune severozápadně od mysu Finisterre na pozici 48°N a 17°W. Tlakoměr bude dále klesat na 973 hPa. Vítr již bude v poryvech dosahovat 70 uzlů. O půlnoci na čtvrtek již bude střed u britského Lands Endu. Tlak 957 hPa a vítr jihozápadně od středu níže 100 uzlů v poryvech.
Toto je bouře které se obávali organizátoři závodu Transat Jacques Vabre, to je důvod, proč pozdrželi lodě IMOCA v Le Havre.
Není to ale vše. Ve čtvrtek odpoledne se vítr v Biskaji trochu uklidní. Bude foukat mezi 40 a 45 uzly.
O půlnoci na pátek 66 uzlů u mysu Finisterre, v noci na sobotu studená fronta a na NW cípu Španělska opět 50 uzlů s předzvěstí dalšího zhoršování situace. V noci zase 70 uzlů.
Situace v Biskaji a u Finisterre se lepší až od pondělí 6.listopadu. Uvidíme, kdy znovu vyplují jachty účastnící se závodu Transat Jacques Vabre.
Poznámka
Na titulním obrázku si všimněte trojice hlubokých tlakových níží. Jedna jižně od Irska, druhá severně a třetí západně.
1382
Související články
Tato bóra byla extrémní
Tato bóra byla extrémní
Na Rabu včera naměřili 192 km/h. Dan Přívara na mostu na Pag 173 km/h. To tam byl jen 10 minut. Během dne jistě foukalo více. To už je extrém. Kdo to kdy zažil?
Blíží se bouře! Jak uniknout nejhoršímu?
Blíží se bouře! Jak uniknout nejhoršímu?
Plujete na moři, nemáte kam se schovat a blíží se bouře. Chcete se vyhnout nejhoršímu, ale jak na to? Jak se rozhodnout, abychom nevlétli bouři přímo do chřtánu?
Proč v tlakové níži prší?
Proč v tlakové níži prší?
V tlakové níži je zataženo, prší. V tlakové výši obvykle jasná obloha, svítí slunce. Proč ale tomu tak je? Proč se počasí chová takto?