Search
× Search
Rozbouřený severní Atlantik
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Rozbouřený severní Atlantik

Severní Atlantik je nazlobený. A v příštích dnech se chystá rozzuřit do běla. Vítr 100 uzlů, vlny 13 metrů. S takovým vztekem se nechcete potkat tváří v tvář.

Dnes ráno se pohybovala tlaková níže 1000 hPa východně od Nového Skotska. Nyní je jihovýchodně od New Foundlandu, tlak spadl na 995 hPa a zatápí pod kotlem. O půlnoci již bude ve středu Atlantiku a prohloubí se na 988 hPa. Ve středu v poledne se střed posune severozápadně od mysu Finisterre na pozici 48°N a 17°W. Tlakoměr bude dále klesat na 973 hPa. Vítr již bude v poryvech dosahovat 70 uzlů. O půlnoci na čtvrtek již bude střed u britského Lands Endu. Tlak 957 hPa a vítr jihozápadně od středu níže 100 uzlů v poryvech.

Toto je bouře které se obávali organizátoři závodu Transat Jacques Vabre, to je důvod, proč pozdrželi lodě IMOCA v Le Havre.

Není to ale vše. Ve čtvrtek odpoledne se vítr v Biskaji trochu uklidní. Bude foukat mezi 40 a 45 uzly.

O půlnoci na pátek 66 uzlů u mysu Finisterre, v noci na sobotu studená fronta a na NW cípu Španělska opět 50 uzlů s předzvěstí dalšího zhoršování situace. V noci zase 70 uzlů.

Situace v Biskaji a u Finisterre se lepší až od pondělí 6.listopadu. Uvidíme, kdy znovu vyplují jachty účastnící se závodu Transat Jacques Vabre.

Poznámka

Na titulním obrázku si všimněte trojice hlubokých tlakových níží. Jedna jižně od Irska, druhá severně a třetí západně. 

486
Na horu