Search
× Search
Rovníkové tišiny jako nepovedený Taxis
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Rovníkové tišiny jako nepovedený Taxis

Průjezd rovníkovými tišinami byl tentokrát pro rekordní pokus trimaranu Sodebo Ultim 3 podobně nešťastný, jako ztracená podkova při škobrtnutí na Taxisu. Na rozdíl od Vendée Globe ukázaly tentokrát tišiny svoji odvrácenou tvář.

Trimaran Sodebo Ultim 3 pod vedením Thomase Covilla se pokouší o překonání rekordu v nonstop plavbě kolem světa. Tedy o zisk Jules Verne Trophy. Posledních 24 hodin však překonání rekordu nesvědčí. Před rovníkovými tišinami měl Coville náskok téměř 300 mil, dnes v noci to byla ztráta téměř 100 mil. Tišiny vycenily zuby a Coville unikl pošramocený.

Současná ztráta zeleného trimaranu již je jen 17 mil, ale situace není nejlepší. Pasát je stočený více k jihu, to znamená, že další kurz bude pomalejší. Tlaková níže u jihoamerického pobřeží, která by měla Sodebo Ultim 3 převézt až do Indického oceánu se sice tvoří, ale zatím se nezdá, že by se chtěla vydat na cestu na východ. Znamená to, že ani výhled na nejbližší 4 dny není nejlepší.

A pak je tu ještě jedna věc, kterou je třeba vzít v potaz. V polovině Atlantiku najel rekord držící trimaran IDEC Sport do tlakové níže, která ho dovezla rekordní rychlostí až k Novému Zélandu. Za 10 dnů dokázal uplout přes 8000 mil (třetinu cesty kolem světa), to znamená, že stále držel průměr nad 33 uzly.

Pokud tedy chce Coville na rekord něco nahnat, má možnost nyní, anebo až v závěru. Těžko je možné počítat s ím, že se mu podaří zlepšit Joyonův čas v Indickém oceánu.

Polohu trimaranu najdete zde.

 

1970
Na horu