Search
× Search
Revoluční změny
Daniel Vodička

O víkendu se jela regata Classe Mini Pornichet Select dlouhá 300 mil. Na start se postavil i prototyp Arkema. Jednotrupá jachta s křídlem místo plachty, s naklápěcími foily, s teleskopickým kýlem a mnoha dalšími inovacemi.

Před pár lety tu byly foily jen pro Americký pohár. Dnes už můžete potkat i Optimist, který létá nad hladinou. S křídlem místo hlavní plachty přišel trimaran Oracle při souboji s katamaránem Alinghi. Dnes je to v Americkém poháru standard.

Podobné novinky se mnohem pomaleji zavádějí u lodí určených pro offshore regaty. Na otevřeném moři musí vše být spolehlivé. Neschováte se. Classe Mini je offshore třída a díky tomu, že jde o malé lodě, je ideální pro testování nových technologií. Zde se před léty objevila poprvé kulatá příď, která dnes v kategorii prototypů jasně dominuje. Zkouší se však i další novinky a zřejmě nejsofistikovanější lodí je právě Arkema.
Jak jsme se již zmínili, je vybavena naklápěcím kýlem, který se kvůli zvýšení stability při naklonění vysouvá z trupu dále pod hladinu. K tomu je jachta vybavena dvojicí foilů, u kterých je možné měnit jejich sklon. Hlavní plachta byla nahrazena dvojdílným křídlem, u kterého je možné vzájemnou pozicí dvou částí měnit profil. Je to složité, ale asi to funguje, jak ukazuje výsledek Arkemy v závodu.

Arkema doplula na druhém místě. Maximální rychlost, které během regaty dosáhla, byla 20,59 uzlu. To není na 6,5 metru dlouhou jachtu špatné, ne?

Určitě to není špatné. Ale také to není nejlepší. Závod vyhrál Ian Lipinsky na Griffon.fr. V cíli byl o 2,5 hodiny rychlejší…