Search
× Search
Reverzní osmóza, aneb výroba pitné vody z mořské (2. díl)
Martin Rohovský

Reverzní osmóza, aneb výroba pitné vody z mořské (2. díl)

Ve druhém dílu článku o reverzní osmóze, neboli o výrobě pitné vody z vody mořské, se podíváme na některá zařízení, která jsou na trhu.

 

Uvedeme si příklady některých výrobců a jejich zařízení vhodných pro použití na malých plavidlech. Vybrány jsou náhodně a uváděny v abecedním pořadí. Některé z nich preferují jednoduchost a spolehlivost na úkor komfortu při provozu nebo na úkor vyšší spotřeby. Některé zase maximální míru automatizace při vyšší ceně a zvýšené složitosti. Jiné míří na co nejnižší spotřebu elektrické energie. Mějte tedy prosím na zřeteli, že se jedná pouze o průřez nabízenou produkcí. U některých výrobků jsou udány i orientační ceny.

Dometic/Spotzero

Výrobky řady Sea Xchange mohou být pro jachtaře opravdu zajímavé. Nabízejí se jako uzavřené i jako modulární systémy se spoustou možností výběru ať už membrán nebo čerpadel. Jsou velmi kompaktní, a tedy vhodné pro použití na malých lodích a vyznačují se snadným ovládáním s možností dálkového.

Echotec

Řada DML obsahuje výrobky pro 12 i 24 voltové okruhy. Využívá nerezové pumpy s nižší rychlostí. Soustředí se hlavně na spolehlivost a nenabízí tedy složité, automatické rekuperační systémy. Cenou za jednoduchost a spolehlivost je téměř dvojnásobná spotřeba elektrické energie na získanou jednotku sladké vody. V nabídce je i řada PRO s kompaktními modely s kapacitou 80 – 600 l/h pro ty, kdo mají více místa a dostupné energie. Pohání je buď střídavý proud nebo klínový řemen motoru.

HRO

HRO produkuje řadu Seafari Quest na stejnosměrný proud pro menší až střední jachty. Je v nich využívána rekuperace. Systémy jsou řízeny procesorem, modulární nebo kompaktní s výkonem 32 – 100 l/h. Zvolit je možné variantu s automatickým proplachování nebo bez. Nabízí se také řada Seafari Mini s výkonem 28 – 120 l/h poháněná střídavým proudem.

Katadyn

Tato společnost vlastní několik dalších výrobců outdoorových záležitostí, včetně předního výrobce odsolovacích zařízení Spectra. Proto jsou někdy výrobky inzerovány pod různými jmény. Pod svým jménem umisťuje na trh značku PowerSurvivor. Řada začíná nejmenším ručním zařízením o váze pouhých 1,05kg a výkonem 0,9 l/h. Je v ní také nejmenší úpravna na elektrický pohon PowerSurvivor 40 E s deklarovaným výkonem 5,7 l/h. Pro nás je zajímavé že ho nabízí na svém tržišti Kaufland za 92 886,42 Kč, stejně jako manuální PowerSurvivor 35 s výkonem 4,5 l/h a cenou 29 262,79 Kč.

 

Osmosea

Stejnosměrná řada N12 italského výrobce Osmosea používá rekuperaci a automaticky se nastavuje na teplotu i salinitu vody. Nabízí také dálkové ovládání, automatickou remineralizaci a proplachování. Má modulární konstrukci. Model s výkonem 65 l/h se dodává se dvěma pumpami. Při menší potřebě vody se přepne jenom na jednu pumpu a šetří tak energii. Samozřejmě za cenu snížení výkonu na polovinu.

Rainman

Poměrně zajímavý koncept nabízející „přenosný“ odsolovač. Ten sestává z „tlakovací jednotky“ a různých možností membrán. Pumpy jsou buď na stejnosměrný nebo střídavý proud, anebo na pohon benzínovým motorem. První varianta počítá s typickou 12V baterií, druhá s 2kW přenosným generátorem a třetí s přenosným benzínovým pohonem (Honda 2,1hp). Nabízejí se tři možnosti membrán. Na požádání je možné systém poněkud kustomizovat. Evidentně osloví i zájemce z mnoha jiných outdoorových odvětví mimo jachting. Cena v ČR by za model 12V s výkonem cca. 30l/h měla být 4 455 € včetně dopravy, cla a DPH.  

Schenker

Firma Schenker patří mezi velké hráče i v komerčních úpravnách. Nabízí, kromě mnoha jiného, řadu Smart s výkonem 30 – 100l/h, rekuperací a manuálním nebo automatickým proplachováním. Větší modulární i kompaktní modely nabízejí jako variantu plnou automatizaci a výkon až 320 l/h. Najdeme u nich automatickou regulaci tlaku dle teploty a salinity vody. Například model Zen 30 na 12/24V s výkonem 30 l/h stojí 5 800€.  

Sea Recovery

Nabízí širokou paletu výrobků, ze kterých je řada Aqua Whisper určena přímo pro jachtaře. Poháněny střídavým nebo stejnosměrným proudem jsou úpravny dostupné v modulárním i kompaktním provedení. Pro ty, kdo disponují opravdu jen malým místem, existuje Aqua Whisper Mini. Model Compact 170 na 12/24V DC i 240AC s výkonem 27 l/h stojí 10 820€.

Spectra

Již jednou zmíněná Spectra vyrábí zařízení s kapacitou až 40m3/den. Pro jachtaře jsou ovšem určeny modely Ventura, Catalina a Newport s výkony 20 – 160 l/h. Jednodušší Ventura je nabízena v ruční nebo automatické verzi s automatickým promýváním. Modely vybavené procesorem mohou být ovládany i ručně v případě jeho selhání. Výrobky Spectra používají rekuperaci. Ventura 150 na 12/24V o výkonu 24 l/h je za 6 650€. 

 

 

 

373
Na horu