Search
× Search
Rekordní rok pro hurikány
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Rekordní rok pro hurikány

Podle predikcí americké National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) bude letošní hurikánová sezóna rekordní. Původní předpověď, která mluvila až o 19 pojmenovaných tropických bouřích, byla zpřesněna až na 25.

Ještě nikdy v historii nepředvídala NOAA tak vysoký počet pojmenovaných tropických bouří. Tropické bouře, mezi které patří i známé hurikány zasahující tropické vody Atlantiku na sever od rovníku, získávají jméno ve chvíli, kdy v nich vítr dosáhne stabilní rychlosti alespoň 33 uzlů (61 km/h).

Původní predikce americké NOAA pro letošní hurikánovou sezónu byla 13 – 19 pojmenovaných bouří. Jsme teprve na začátku sezóny (trvá od 1. června do konce listopadu), ale již máme za sebou 9 pojmenovaných bouří, z toho 2 dosáhly síly hurikánu. Nová předpověď varuje před 19 – 25 bouřemi, z toho by mělo být 7 – 11 hurikánů, z nichž 6 by patřilo mezi silné hurikány s větrem o rychlosti přes 96 uzlů (178 km/h), což je 3. stupeň na pětistupňové Saffir- Simpsonově stupnici síly hurikánů.

Energii dodávají tropickým bouřím do hloubky prohřáté vody oceánů. Protože teploty moří a oceánů stoupají, roste i počet tropických bouří. V průměrné hurikánové sezóně vznikne 12 pojmenovaných bouří, z nichž je 6 hurikánů a 3 z nich patří nejméně do kategorie 3. Letošní rok by měl být na hurikány dvojnásob bohatý.

Meteorologové navíc varují, že ani číslo 25 nemusí být definitivní…

1945
Na horu