Search
× Search
Rekordní bóra v Chorvatsku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Rekordní bóra v Chorvatsku

Nejsilnější bóra letošní zimy je tady! A dost možná půjde o nejsilnější vítr v Chorvatsku v historii měření. Automatická stanice na Sv. Jure na Biokovu naměřila 75 m/s, tedy cca 150 uzlů a 270 km/h.

V Chorvatsku dnes vydala meteorologická služba červená varování. Zavřené jsou silnice, dálnice, nejezdí trajekty. Na pobřeží jsou zakázané deštníky, čepice s velkým kšiltem a venčení menších psu na volno.

Upozorenje za pomorce

Udari bure i tramontane 35-70 u daljnjem jačanju na 40-100 čvorova. More ponegdje 5, prema otvorenome i 6, noću i 7. Još je moguć neverin, osobito na južnom Jadranu i na otvorenom moru.

Výše zmíněné naměřené hodnoty větru na Biokovu zatím nejsou verifikované, protože meteorologové se nemohou k měřící stanici dostat. Hrozí nebezpečí letu na Makarskou a dost možná až na Brač. Čeká se tedy na jejich potvrzení.

Na Makarské zafoukala bóra o rychlosti 169 km/h, na letišti v Dubrovniku 133 km/h a na Marjanu ve Splitu 126 km/h.

Po nadprůměrných teplotách posledních dnů na jihu Evropy, tak konečně dorazila zima. Ve Splitu byly dokonce zahlédnuty sněhové vločky.

Bouřlivé počasí netrápí jen Jadran. Podívejte se, jak fouká v západní části středomoří. Tam nejde o bóru, ale o mistrál. Vítr přesahuje 60 uzlů, výška vln 6 metrů.

 

 

6799
Na horu