Search
× Search
Rekord uniká mezi prsty
Jan Koukal

Rekord uniká mezi prsty


Dva trimarany mají za sebou více než 20 000 mil. Jen 4500 mil je dělí od cíle rekordního pokusu. Zbývá 8 dnů. To se dá teoreticky stihnout! Zatřese se rekord Banque Populaire V?


To je otázka, na kterou může znát odpověď Jean-Yves Bernot. Zkušený weather router ve službách týmu Spindrift. S polárním diagramem trimaranu při ruce a předpovědí na příští dny už ví, jestli je na překonání rekordu šance.
Trocha spekulace
Na překonání rekordu má Spindrift 2 cca 8 dnů. Tým je v pasátu jižní polokoule. Na rovník to má cca 1200 mil. Nyní pluje 19 uzlů, ale můžeme očekávat zrychlení na 25 uzlů. To by znamenalo 2 dny na rovník. Od rovníku přibližně na úroveň Kanárských ostrovů je to 1700 mil. V pasátu severní polokoule to znamená plout předobok, tedy pomalejší kurz. Vysoké rychlosti budou bránit také nepříjemné vlny. Denní výkon by měl být také kolem 600 mil. Tedy další 3 dny plavby. Celkem tedy 5 dnů.
Podívejme se na předpovědní mapu pro severní Atlantik. Průjezd z pasátu na severní stranu Azorské tlakové výše je nyní blokován bezvětřím. Výše vysouvá hřeben vysokého tlaku daleko k západu. Tato bezvětrná zeď je na místě do pátku. Situace je lepší v sobotu kolem poledne. A to je cca 5 dnů. Pokud by se v sobotu podařilo proklouznout na sever od 30°severní šířky, dostal by se Spindrift 2 do silného jihozápadního větru před frontou.
Do cíle by v té chvíli zbývalo 2000 mil. Dá se očekávat, že před frontou by mohl Spindrift 2 dělat cca 800 mil/24 hod. To znamená, že určitá naděje na rekord ještě žije (i když my odborníci v Lodních novinách myslíme, že to nedá).
Jak je na tom IDEC Sport?
IDEC Sport za Spindrift 2 mírně zaostával. To znamenalo bezvětří před Hornem a ztrátu na rekord i Spindrift 2. Na rozdíl od Spindrift 2 vyrazil na jihu Atlantiku IDEC Sport dále na východ a nějaký čas ztrátu na rekord smazával.
Na 43°jižní šířky potkala posádka IDEC Sport ledovec. 700 metrů dlouhý a 100 metrů vysoký blok ledu zářil na slunci, opalizoval a odlamovaly se z něj menší kusy ledu.
Plavba dále na sever do pasátu byla zablokována tlakovou výší. Bezvětří a ztráta času, kterého není nazbyt. Nyní má IDEC Sport ztrátu na rekord přes 1000 mil a zdá se, že je ze hry o rekord venku. Šance na překonání nejrychlejšího času se už povážlivě blíží nule.
Znamená to také, že Lodní noviny prohrály sázku…
Vytisknout
3101
Na horu