Search
× Search
Rekord u Hornu
Jan Koukal

Rekord u Hornu

Situace při Jules Verne Trophy se mění jako orientace přesýpacích hodin. Ztráta na rekord jednou a náskok podruhé. Takový byl Pacifik. Dnes rekord u mysu Horn a zítra? Jak to bude zítra?
Spindrift 2 překonal rekord Banque Populaire V k mysu Horn. Od startu Jules Verne Trophy u ostrova Ouessant potřeboval na plavbu k mysu Horn 30 dnů, 4 hodiny a 7 minut. Rekord Banque Populaire I byl vylepšen o 18 hodin.
IDEC Sport, druhý z trimaranů, který chce získat Jules Verne Trophy, je momentálně 77 mil od mysu Horn. Momentálně pluje rychlostí 16 uzlů, proto by měl být u obávaného mysu za necelých 5 hodin. Situace u Hornu není jednoduchá. Vítr slábne a měl by se stáčet do zad. To by znamenalo potřebu halzovat.
Situace ale není snadná ani pro Spindrift 2. Švýcarský trimaran již má za sebou nepříjemnou úžinu Le Maire mezi Ohňovou zemí a Isla de los Estados. Je to místo se silnými proudy a nepříjemnými a nebezpečnými vlnami. S větrem za úžinou to ale není dobré. Vane jen slabý od severovýchodu. To znamená křižování. Podle předpovědi se zdá, že lepší by měla být situace u jihoamerické pevniny. V příštích dnech by měl v oblasti převládat vítr od západu.

Do cíle zbývá Spindrift 2 i IDEC Sport kolem 7000 mil. Na jejich překonání mají cca 15 dnů. To znamená, že by mělo stačit udržet průměrnou rychlost nad 20 uzly. To je rozhodně v moci obou trimaranů, ale jde o to, jak bude kooperovat počasí. Trimaran Banque Populaire V, který drží rekord v plavbě kolem světa, plul na sever Atlantikem poměrně rychle. Je možné plout rychleji, ale znamená to štěstí na počasí. 

Řvoucí čtyřicítky bez refování
Trimaran IDEC Sport byl pro rekordní plavbu vybaven zkráceným stěžněm. Šlo o optimalizaci do podmínek Jižního oceánu. Díky tomu nemusela nepočetná posádka téměř vůbec v Jižním oceánu refovat. Během 10 000 mil bylo nutné plachtu zmenšit jen čtyřikrát.

Polohu lodí najdete zde a zde.

Vytisknout
3053
Na horu