Search
× Search
Rekord kolem světa startuje o víkendu. A jedna sázka na IDEC
Jan Koukal

Rekord kolem světa startuje o víkendu. A jedna sázka na IDEC

45 dnů, 13 hodin a 42 minut. Takový je stávající rekord v plavbě kolem světa. O víkendu odstartuje maxitrimaran IDEC Sport. Cílem je rekord překonat.
Rekord a tedy i Jules Verne Trophy drží již tři roky Loick Peyron se svým týmem na trimaranu Banque Populaire V. Letos mu ho chtějí sebrat dva týmy. IDEC Sport a Spindrift 2. Oba přistupují k překonání rekordu docela jinak. 

IDEC a Francis Joyon
IDEC Sport vede Francis Joyon. Muž, který drží sólový rekord na této trati. A mnoho dalších sólových rekordů. Joyon je tichým, skromným a neuvěřitelně pracovitým jachtařským fenoménem posledních desetiletí. Trimaran IDEC Sport znáte pod původním názvem Groupama 3 (Jules Verne Trophy v roce 2010 jako Groupama 3 (Franck Cammas) časem 48 d, 7 h, 44 m a dvě vítězství v Route du Rhum Groupama 3 (Cammas) 2010 a jako Banque Populaire VII 2014, Loick Peyron).
Francis Joyon nechal na trimaranu kratší stěžeň, který byl používán pro sólové plavby, maximálně trimaran odlehčil a vzal k sobě jen 5 dalších členů posádky. Většinou nováčky na velkém trimaranu. Nejmladší je Gwenole Gahinet (Classe Mini, Figaro, 31 let), dále Bernard Stamm (IMOCA, 51 let), Alex Pella (Classe Mini, Class 40, IMOCA 42 let), Boris Hermann (Classe Mini, Class 40, IMOCA) a Clément Surtel (preparátor, 36 let). Samotnému Francisu Joyonovi je 59 let.
Joyon se vždy vyznačoval velmi spartánským přístupem k rekordním plavbám a je to tak i nyní. IDEC Sport je v Brestu a 6 členů týmu čeká na start. Je to vyloženě low budget akce. To by týmu nemělo dávat mnoho šancí. Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že Joyon je fenomén, člověk, který umí z minima vytěžit maximum.
Předpověď na víkend slibuje pro Biskaj severní vítr 25 – 30 uzlů. Přes 25 uzlů by mohlo vydržet až ke Kanárům. Pasát se zdá dosahovat v následujících dnech rychlosti 20 - 25 uzlů. K rovníku by to měl být let plnou rychlostí. Co se bude dít dál, to je zatím tak trochu ve hvězdách. 

Spindrift 2
Druhou lodí, která tuto zimu pro rekord vypluje, je trimaran Spindrift 2. Jde o bývalý Banque Populaire V, který je držitelem rekordu. Je o 10 metrů delší, než IDEC Sport. Majitelkou trimaranu je švýcarská miliardářka Dona Bertarelli, která bude zároveň coskipperkou spolu se svým přítelem Yannem Guichardem. Toto není v žádném ohledu nízkorozpočtový projekt. Na palubě bude kromě této dvojice dalších 12 jachtařů.
Šance na překonání rekordu bude mít větší Spindrift. Lodní noviny ale budou držet palce Joyonovi a jeho mužům. 

A jedna sázka…
Pokud bychom se měli vsadit, bylo by rozumné vsadit, že IDEC Sport rekord nepřekoná. Někdy je ale dobré dělat bláznivé věci. Proto sázíme na IDEC Sport. A sázíme jedny Přístavní manévry a jeden Anglicko-český jachtařský výkladový slovník. Dvě sázky pro dva z vás. Sázíme, že IDEC Sport získá Jules Verne Trophy. Pokud ji nezíská, vyplácíme proti sázce jednu z těchto knížek. Pokud ale IDEC rekord překoná, musí si ten z vás, kdo se vsadí, jednu z těchto knížek od nás koupit. Šanci mají dva nejrychlejší z vás.

3459
Na horu