Search
× Search
Registrace PLB bóje
Jaromír Meduna
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Registrace PLB bóje

S registrací osobní záchrané bóje PLB jsou u nás problémy. O tom, jak vše vyřešit, píše Jaromír Meduna.

V České republice skutečně registrovat velmi pravděpodobně nelze, což má i svou logiku – celá republika je pokryta mobilním signálem, či telefonní linkou, na které je vázána aktivace Integrovaného záchranného systému. V případě použití PLB by tedy v praxi nouzový signál byl zachycen přes systém Cospas-Sarsat v Kanadě v Montrealu a odtud by se telefonicky aktivoval dispečink IZS v Česku.

Bóje je tedy primárně určena tam, kde mobilní ani jakýkoli jiný signál není k dispozici. Tedy typicky moře.

Bójka ale registrována být v zájmu majitele musí a není to vůbec problém.

Byla zakoupena v Anglii (cena se aktuálně pohybuje kolem 6000 Kč v přepočtu). Prodejce (mám s ním výborné zkušenosti) bóji naprogramuje s číslem země, kam ji dodává.

Dále už stačí na stránce https://www.406registration.com/countriessupported.aspx?CultureCode=en-US

najít zemi, pro kterou je naprogramována, a po rozkliknutí „Contact Details“ se zobrazí pro každou zemi způsob registrace i s odkazem. Větší země typu Británie, USA atd mají svoje autority, ostatním se rozklikne odkaz na registrační formulář https://406registration.com/.

Zde pak další postup trvá cca 10 minut (je dobré si přečíst „manuál“ který je zde kromě mnoha dalších užitečných informací dostupný, aby byly připraveny potřebné informace – např. dva kontakty na osoby, které dispečink systému kontaktuje po příjmu nouzového signálu k ověření autenticity a upřesnění údajů, dále údaje, které jsou v dokumentech, které dorazí s koupenou bójí).

Výsledkem snažení je „Certifikát o registraci“ přímo od Cospas-Sarsat, obsahující všechny informace, které byly do systému zadány. Pak už stačí (a je žádoucí) svůj účet v systému minimálně jednou za dva roky a při jakékoli změně aktualizovat (opět ve vlastním zájmu). Pokud k němu není deset let přistoupeno, je automaticky ze systému odstraněn. Vše výše popsané je zdarma.

V dokumentaci je doporučeno nahlásit bóji příslušným českým úřadům, nevidím k tomu ale jediný logický důvod. Nevylučuji, že je na to někde nějaký přepis, vím ale jistě, že v Čechách přístroj nikdy nepoužiju.

Uvedený typ PLB za tuto cenu, garantovanou výdrží baterie 7 let, velikostí a váhou, která dovoluje jej mít stále při sobě, mi připadá úžasný. V noci ve vlnách, když se už člověk dostane do hlavní role MOB, tak už jen vědomí, že z nulové šance je alespoň nějaká, musí být k nezaplacení. Ne že bych to chtěl zkoušet. 😊

 

5011
Na horu