Search
× Search
Regata Jabuka zrušena
Daniel Vodička

Regata Jabuka zrušena

Oblíbená regata Jabuka, které se každý rok účastnilo více a více posádek z České a Slovenské republiky, byla letos zrušena. Na vině je v současné chvíli nejproslulejší virus, známý COVID 19.

Vzhledem ke zhoršujícím se koronavirovým číslům v Chorvatsku bylo rozhodnuto, že se regata, která se letos měla dočkat plnoletosti, ruší. Stala se tak další obětí viru, který si ze světa netopýrů (nebo snad tajných laboratoří, jak tvrdí někteří), dostal do světa lidí zadní brankou, která byla ukrytá kdesi v rohu zaplivaného tržiště v čínském Wu-chanu.

Závodu se mělo zúčastnit mezi 300 a 350 jachtaři. To bylo pro hygieniky Stožera civilne zaštite RH příliš. Pořadatelé slibovali závod bez slavnostního zahájení a předávání cen. Slibovali, že závodníci budou mít zakázáno se vídat, že na lodích budou dodržovat rozestupy, že po každém obratu dojde na desinfekci vinšen a otěží, že spinaker bude vytahovat jen pitman a to jen velmi pomalu. Ani to nezabralo.

Pracovníci Stožera trvali na respirátorech třídy FFP3 pro všechny závodníky rizikové skupiny 55+, zajištění vakcinace přípravkem Sputnik V pro skupinu 60+, jednotlivý start v intervalech 2 minut a zákaz předjíždění u otočného bodu Jabuka. Požadovaný zákaz se měl vztahovat na okruh 2 námořních mil kolem ostrova.

Organizátoři byli ochotni se přizpůsobit všem požadavkům. Dobrá vůle ale nestačila. Kamenem úrazu se staly výrobní kapacity Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, který vakcínu Sputnik V dodává na světové trhy. Podle ředitele ústavu Alexandra Ginzburga byl požadovaný dvouměsíční termín pro dodání 28 dávek vakcíny neslučitelný s výrobními kapacitami závodu.

Poznámka redakce: Některé informace v tomto článku se nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů.

 

3094
Na horu