Search
× Search
Řecko, Paros, Naousa
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Řecko, Paros, Naousa

Uprostřed Egeje leží dvojice ostrovů odělená 3,5 míle širokým průlivem. Jmenují se Paros a Naxos. Paros je západní z ostrovů. Na severním pobřeží je veliká zátoka Ormos Naousis, na jejím jižním pobřeží pak půvabné městečko Naousa.

Ostrov Paros je třetí největší z kykladských ostrovů. V čele tabulky je vedlejší Naxos, druhý je Andros. Za starého Řecka zde byl stát stejného jména. Ostrov byl znám svými lomy na kvalitní bílý poloprůsvitný mramor, ze kterého byla vytesána i socha Venuše Mélské.

Veliká zátoka Ormos Naousis je dnes oblíbeným cílem jachtařů, i když místní přístav nepatří k největším. Je zde však mnoho míst využitelných k bezpečnému kotvení, ať již jde o severní, jižní, či východní část zálivu. Samotné bíle zářící městečko s přístavem je na jižní straně zálivu.

Jedním z hezkých míst na kotvení či koupání je zátoka Agiou Ioannou na severozápadě zálivu Ormos Naousis. Je zde několik menších pláží, které jsou však v létě využívány i turisty, kteří sem po silnici dojedou vozem. Na šíji, která spojuje břehy zátoky s hlavním ostrovem, je loděnice zajišťující servis a zimování jachet.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

V přístavu není mnoho místa pro jachty.
Přístav v městečku Naousa je rozdělen na 3 bazény. Nejmenší východní je obývaný malými rybářskými loďkami. Následuje střední bazén s jejich většími sestrami. Místo pro jachty je v západním bazénu. Při naší návštěvě probíhaly práce na prodloužení vnějšího vlnolamu a i místa uvnitř přístavu bylo méně. Plné obsazení bylo 3 katamarany kolem 50 stop a 3 jednotrupé jachty u nábřeží před restauracemi (s přídí na kotvě) a dvakrát dvě jachty stojící bokem u západního vlnolamu, v místě bývalé benzínové pumpy.

Ze zajímavostí jsou na východní části vlnolamu trosky benátské pevnosti pocházející ze 13 století. Za procházku stojí také staré centrum městečka, plné úzkých a klikatých uliček plných restaurací, taveren a kaváren. Vše bílé, v kykladském stylu.

Naousa je místem, jehož návštěva nezklame. Výhodou je, že i v případě plného tamního přístavu, vždy najdete náhradní místo na zakotvení v okolí přístavu a v blízkých zátočinách.

459
Na horu