× Search
První žena v cíli Vendée Globe
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

První ženou v cíli letošní Vendée Globe se stala Clarisse Cremer na jachtě Banque Populaire X. Skončila na 12. místě a vytvořila nový ženský sólový rekord v plavbě kolem světa na jednotrupé jachtě.

Clarisse Cremer překonala velice vousatý rekord Ellen MacArthur z Vendée Globe 2000/2001, kdy Ellen proplula cílem na druhém místě za 94 dny a 4 hodiny. Clarisse Cremer to zvládla o týden rychleji za 87 dnů a 2 hodiny.

Image
Zajímavé na jednatřicetileté Clarisse je její závodní minulost. Se svým životním partnerem Tanguy le Turquais odešla z Paříže do Bretaně, aby se on mohl věnovat své závodní kariéře. Až v té chvíli se seznámila se sólovým jachtingem a začala snít o závodech přes Atlantik. Dala sbohem své profesní kariéře. V roce 2017 se postavila na start závodu Mini Transat a skončila v kategorii sériových jachet druhá. Poté přestoupila do třídy Figaro a dostala nabídku od Banque Populaire na projekt IMOCA. Poprvé seděla na jachtě IMOCA před 15 měsíci. Spolu s Armelem Le Cléac´h se zúčastnila závodu Transat Jacques Vabre. Skončili šestí. Následovala její první sólová plavba na jachtě IMOCA přes Atlantik zpět do Francie. Nyní ma za sebou Vendée Globe, 12. místo a ženský rekord v plavbě kolem světa. Za sebou nechala i největšího favorita závodu Jeremie Beyoua.

V cíli prohlásila, že kdyby měla ihned znovu vyrazit na plavbu kolem světa, šla by do toho.