Search
× Search
První podmořský tunel v Chorvatsku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

První podmořský tunel v Chorvatsku

V Chorvatsku by měl být postaven první podmořský tunel. V budoucnu by měl spojit ostrovy Brač a Šolta. Pokračuje tak trend spojování ostrovů s pevninou a ostrovů mezi sebou.

Do územního plánu Splitsko-dalmatinské županije se po sedmi letech snahy dostal projekt tunelu, který spojí pod Splitskými vraty ostrovy Šolta a Brač. Ostrovy odděluje průliv široký cca půl míle. Hloubka průlivu v nejmělčím místě je kolem 25 metrů. Náklady na propojení obou ostrovů by se měly pohybovat kolem 50 milionů euro.

Trajektové spojení mezi Šoltou a pevninou je v současné době řidší, než by si Šolťané přáli. V letní sezóně jde o 6 trajektů denně, v zimě jen 4. Frekvence spojení Brače s pevninou je nejméně dvakrát vyšší. Navíc jsou na Brači i střední školy, rozvinuté zemědělství, velké obchody, (mezi)národní letiště a dva barber shopy. Na Šoltě se ničeho takového nedostává.

Zdroj Google

Zdroj Google

Spojení mezi Bračem a Šoltou
Brač během letní sezóny navštíví 100 000 turistů. Náčelník kmene Šolťanů Nikola Cecić Karuzić (s indiánskou přezdívkou Ten který by mohl dobře zpívat) si od tunelu slibuje, že část této masy zamíří tunelem i na jeho ostrov a bude možné jim ve stáncích prodat nejrůznější produkty zručných Šolťanů. Navíc jim při návštěvě vytráví a budou mít žízeň. Prostě bude byznys.

Každá mince má samozřejmě dvě strany. Proto si dovedete představit, jak bude ostrov vypadat ve chvíli, kdy z díry v zemi začnou vylézat desetitisíce nových zvědavců a po rozkoukání se rozlezou do všech stran.  

2585
Na horu