Search
× Search
For Boat_2024_TOP
První elektrická Riva
Jan Koukal
/ Kategorie: Motorové jachty

První elektrická Riva

Příznivci italské luxusní značky Riva mohou konečně okusit, jak se tradiční výrobce popasoval s novou technologií - elektrickým pohonem. Po dlouhých přípravách, předloňském představení prototypu a dalších měsících zkoušek a testů odhalila mateřská společnost Ferretti Group na veletrhu boot v Düsseldorfu první čistě elektrickou Rivu, model El-Iseo.

Již v září 2022 na Monaco Yacht Show výrobce ukázal prototyp, jejž od klasické produkce Rivy kromě pohonného ústrojí odlišoval také netradiční bílý trup. Prototyp podle výrobce prošel „komplexním technickým testováním a zkouškami spolehlivosti“. Devítimetrový (27 ft) runabout s několika vylepšeními včetně elegantnějšího finiše trupu v blankytném tónu a modrobílého čalounění je nyní oficiálně v prodeji. Analogové budíky dřívějších modelů nahrazuje plně digitální přístrojová deska s dotykovou obrazovkou.

Dlouhé čekání na oficiální premiéru lodi vysvětlil generální ředitel skupiny Ferretti Alberto Galassi: „Když přecházíte na elektrický pohon, nechcete, aby to byl vtip. Musíte mít na paměti dvě věci, bezpečnost a výdrž. Nechcete uprostřed moře volat pobřežní stráž.“

Riva El-Iseo je poháněna plně elektrickým motorem Parker HVM 310 od americké firmy Parker Hannifin s výkonem 250-300 kW a lithiovou baterií s kapacitou 150 kWh. Podle společnosti Riva je křivka zrychlení „výrazně strmější než u podobně velké lodi poháněné spalovacím motorem“. Cestovní rychlost výrobce udává kolem hranice 25 uzlů, maximální rychlost (s omezovačem) je 40 uzlů. Chloubou modelu má být autonomie, která by měla být až deset hodin plavby v ekonomickém režimu.

 

 

307
Na horu