Search
× Search
První čínská letadlovka vlastní konstrukce
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

První čínská letadlovka vlastní konstrukce

Čína spustila na vodu první letadlovou loď vlastní konstrukce. Svými parametry by měla soupeřit s nejnovějšími loděmi USA. Na rozdíl od ruských letadlovek s hopsacím můstkem je nové plavidlo vybaveny nejmodernějšími elektromagnetickými katapulty, kterými disponuje jen americká armáda.

První letadlovou loď Číňané koupili od Rusů. Jednalo se o loď Varyag, kterou dostavěli a přejmenovali na Liaoning. Šlo o jednodušší typ lodě se skokanským můstkem. Následovala druhá Shandong. Ta již byla postavena v Číně, ale stále to bylao jednoduchá ruská konstrukce.  

Nyní byla na vodu spuštěna třetí loď Fujian. Podle měření ze satelitu je délka lodi na palubě 316 m, šířka paluby je 76 metrů. Poháněna je parními turbínami. Zajímavé je, že již není vybavena tím nejdokonalejším, co dokázala ruská technika vyprodukovat, tedy skokanským můstkem, ale moderním katapultem. Navíc nikoli jednoduchým a spolehlivým parním katapultem, ale moderním katapultem elektromagnetickým. Jeho výhodou je především šetrnost k letadlům, které vysílá do vzduchu a dále možnost přizpůsobení velikosti a hmotnosti vzlétajících letadel.

Ve výrobě je zřejmě také čtvrtá čínská letadlová loď. Ta by již měla být poháněna reaktorem. Jednalo by se tedy o plnohodnotného konkurenta pro nejnovější lodě US Navy. Spojené státy mají v současnosti 11 letadlových lodí. Čína bude mít ve službě 3 menší lodě. S velikým úsilím ale pracuje na tom, aby USA dohnala. Čínskou snahu by měl zpomalovat nedostatek zkušeností s provozem a nasazením těchto extrémně složitých plavidel. To ale nemusí trvat věčně. Zde nemusí být heslo „dohnat a předehnat“ jen mlácením prázdné slámy, jako v Rusku.

Připomínám, že Rusové mají 1 (slovy jednu) letadlovku, je stará skoro 50 let, a vypouštění letadel probíhá metodou áááhop na skokanském můstku na konci paluby. V současnosti je v loděnici, kde probíhá oprava po požáru na palubě a modernizace stroje. Podle neověřených informací by měly být na palubu instalovány i digitální technologie. Tedy, pokud po zavedení sankci ve skladu ruské armády nějaký počítač zbyl.

 

1086
Na horu