Search
× Search
Protilodní mina v Lošinji, s odpadem do přírody a se zlomenou nohou do Hvaru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Protilodní mina v Lošinji, s odpadem do přírody a se zlomenou nohou do Hvaru

V přístavu v Lošinji našli velkou protilodní minu typu „ježek“. Pozůstatek neklidných dob 2. světové války. Leží v bahně na dně luky a čekala na svoji chvíli. Nyní však byla odhalena.

Podle chorvatských médií se jedná o relativně velkou minu. Snažili jsme se zjistit, co slovo relativně znamená ve spojení s lošinjskou minou, ale náš tamní zvláštní zpravodaj Davor Jukić odmítl vyrazit do přístavu a zjistit o explozívním překvapení bližší informace. Za deště. Jako každý správný jižan...

Tedy, jedná se o relativně velkou minu, která pozornosti úřadů unikla proto, že je z velké části zapadlá do bahna na dně lošinjské uvaly. Nyní probíhá na radnici jednání, co s ní. Není možné ji na místě odpálit, proti je její relativní velikost a relativní blízkost města. Bude tedy třeba ji vysvobodit z bahnitého sevření a odvést někam na otevřené moře, kde se bude hledat její další využití. Starší rybářského cechu navrhují použití miny v rybářském průmyslu. Mladší členové, kteří nezažili žádnou válku, však namítají, že prý je to neekologické...

S odpadem do přírodního parku

Máte doma nebezpečný odpad (pár igelitových tašek) a nevíte, co s ním? Je třeba ho naložit do auta a vyrazit do přírody. Nejlépe do nějakého přírodního parku. Jedním takovým je Biokovo nad Makarskou riviérou. Zastupitel z Podgory takto při ranním běhu narazil na občana, který se dostal přesně do této problematické situace. Naložil tašky s odpadem a vyrazil několik kilometrů po staré silnici, aby našel to nejlepší místo pro uložení svého odpadu.

Bohužel ho při ukládání tašek vyrušil a natočil zastupitel z Podgory. Celáá věc je nyní na policii. Uvidíme, jaký bude výsledek šetření.

Doporučuji před psaním neuvážených reakcí o typickém jižním nakládání s odpadem vyrazit do našich lesů poblíž měst a vesnic. Tento způsob řešení problému je i nám vlastní.

Se zlomenou nohou do Hvaru

Budete-li mít problémy zdravotního charakteru na moři střední Dalmácie (například zlomenou nohu), zamiřte do Hvaru. Od nynějška v tamním domě zdraví ordinuje ortoped Radivoj Vuleta.  

Vynikající zpráva pro jachtaře i místní!

Ordinační hodiny

Každou sudou středu: 13:00 – 17:00

502
Na horu