Search
× Search
Proč vyrazit na Sicílii
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Proč vyrazit na Sicílii

Ze Sicílie je jachtaři navštěvovaný především sever ostrova a nedaleké Liparské ostrovy. Proč zamířit také na východ, jih, nebo západ ostrova? Odpovědí jsou názvy jako Taormina, Syracusy, Údolí chrámů, Egadské ostrovy, nebo San Vito Lo Capo.

Sicílie je největším středomořským ostrovem. Pro nás je velmi exotická už samotná sicilská atmosféra, která má do našeho středoevropského uctívání pravidel velmi daleko. Kulturním šokem je již to, když vyjedete v Messině z trajektu. Dopravní předpisy jsou na ostrově zřejmě jiné, než je tomu ve středu Evropy. A co se týče červené na semaforu, jsou jen dvě možnosti. Buď ostrované vnímají barevné spektrum jinak, nebo má červená v sicilských zákonech jiný význam.

Na vybrané turisticky významné sicilské lokality se podíváme od východu na západ. A pokud byste se chtěli na ně podívat, můžete využít naši plavbu Malta - Sicílie v září. 

Taormina

Image
Městečko leží na východním pobřeží Sicílie. Kromě samotné atraktivní polohy s překrásným výhledem na moře, je hlavním lákadlem řecké divadlo (Teatro Greco). Amfiteátr byl postaven Řeky ve 3. století před naším letopočtem a v 1. století byl Římany přestavěn. Ve 20. století zde například natáčel Woody Allen film Mocná Afrodíté. Goethe o Taormině prohlásil, že jde o městečko, které návštěvníkům nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na světě.

 

Syracusy

Image
Město zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. První doložená zmínka pochází z roku 734 před Kristem. Tehdejší osada na ostrůvku Ortigia byla založena řeckými kolonisty z Korintu. Z řecké doby je stále k vidění Apollónův chrám, či řecké divadlo pro 17 000 platících. Dále zde jsou památky z římské doby, na vzhledu města se podepsali Normané, výstavná architektura zde vznikala od baroka do dnešních dnů. Významnou památkou je sladkovodní Arethusin pramen, kde jako na jediném místě v Evropě roste papyrus. Zřejmě nejznámějším místním rodákem byl Archimédés, řecký matematik, filozof, fyzik, astronom a vynálezce.

 

Údolí chrámů

Image
Na jihu Sicílie nedaleko města Agrigento jen pár kilometrů od moře najdete Údolí chrámů. Někdejší řecké město Akragas mělo ve své době 200 000 obyvatel. Z té doby se zde dochovalo několik chrámů, některé z nich ve vynikajícím stavu. Tempio di Concordia patří k nejlépe dochovaným antickým svatyním na světě. Další ze svatyň, které uvidíte, je chrám bohyně Héry, další jsou trosky chrámu Dia Olympského a Heraklova Chrámu. Celé archeologické naleziště má cca 1300 ha a je samozřejmě také zapsáno na seznamu UNESCO.

 

Favignana a Egadské ostrovy

Image
Západně od Sicílie leží Egadské ostrovy. Největším ostrovem celého souostroví je Favignana. Také zde se táhne historie osídlení až do časů před Kristem. Na ostrově se vystřídali Féničané, Římané, Arabové, Normané… Za Bourbonů byl ostrov využíván i k izolaci politicky nevhodných osob. Ostrované se živí především rybolovem. Místní specialitou jsou veliké síťové pasti na tuňáky, ve kterých jsou zlovené exempláře harpunovány. Tento krvavý rybolov, který je místní tradicí, se jmenuje mattanza. Kromě jiných zajímavostí zde najdete nádherné moře a parádní pláže s tyrkysovou vodou.

 

459
Na horu