Search
× Search
Proč vaše jachta nestoupá?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Proč vaše jachta nestoupá?

Plujete proti větru a zprava i zleva vás předjíždějí lodě. Plují ostřeji, ale vám to už více nestoupá. Proč?

Obvykle jsou na vině dvě věci. Není dotažený výtah geny a není dotažená otěž. Oboje snadno napravíte. 

Výtah geny často nevede do kokpitu, ale končí ve stoperu na stěžni. Technici charterové společnosti si při vytahování plachty nechtějí přidělávat práci, proto výtah dotáhnou jen ručně. To znamená, že není dostatečně dotažený. Poznáte to podle varhánků u předního lemu plachty, které jsou kolmé na stěh. V tom případě je třeba plachtu dotáhnout. Stačí, že varhánky zmizí. To je jako základní nastavení pro charterový týden dostatečné. Vede-li výtah geny od stěžně do kokpitu k vinšně, je dotažení snadné. V případě, že končí smotaný na stěžni, budete muset improvizovat. Na stejné straně stěžně jako je výtah, vyberte lano, které momentálně nemusí být ve stoperu (ref, kiking, výtah spinakeru...) a vytáhněte ho ze stoperu, orgnizéru a z kladky u paty stěžně. Na uvolněné místo protáhněte výtah geny. Nyní se s ním dostanete na vinšnu a můžete ho dotáhnout.  

Při stoupačce se také nebojte více dotahovat genu. Mnoho rekreačních jachtařů stoupá s povolenou genou. Dotáhněte ji tak, aby zadní lem byl na pěst od sálingu. Zřejmě se vám bude zdát, že musíte plachtu přetrhnout, ale nic se nestane. Pokud je plachta v pořádku.

Je zde ještě jedno nastavení, se kterým je dobré si pohrát a to jsou otěžové vozíky. Těm jsme se ale už věnovali.

Máte-li genu správně dotaženou, stačí už jen sledovat špiónky a přesně kormidlovat. Uvidíte, že poplujete nejméně o 10° ostřeji, než jste pluli dříve. 

6749
Na horu