Search
× Search
Proč vám to nestoupá
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Proč vám to nestoupá

Stále dokola sleduji na moři jachty, které se snaží stoupat, ale jejichž snaha je marnost nad marnost. Proč tomu tak je? Kde dělají jejich posádky chyby?

Dotáhnout genu

Nejprve je třeba správně nastavit plachty. Mnozí se snaží stoupat s genou, která se hodí spíše na předoboční vítr.  Hlavní plachtu zase mají dotaženou až příliš. Nebojte se a genu pořádně dotáhněte. Za středního větru tak, že je zadní len na pěst od vantu. Že u toho bude otěž na vinšně zpívat, se nebojte. Máte-li dotaženou genu a jste-li na kurzu, povolujte hlavní plachtu, než začne flatrovat. Pak ji dotáhněte, dokud flatrovat nepřestane. Zjednodušené nastavení na stoupačku.

Otěžové vozíky

Pohrajte si s otěžovými vozíky geny. V ideální pozici by mělo být možné vytrimovat plachtu tak, aby všechny špiónky reagovaly na změny kurzů shodně. O správném nastavení otěžových vozíků se dočtete zde.

Jet podle špiónů

Ani se správně nastavenými plachtami ale nemáte vyhráno. Pokud nepoplujete podle špiónů, je vaše předchozí snaha marná. Sedněte si ke kormidlu tak, abyste viděli na spodní špiónky a veďte jachtu podle nich. Utíká-li vám vnitřní, odpadejte, utíká-li vnější, ostřete.

Po čase se naučíte držet kurz i bez sledování špiónů. Podle náklonu. Pluje-li jachta ve stálém větru, má při ideálním kurzu určitý náklon. Zvětšuje-li se náklon, pluje jachta příliš odpadlá. Zmenšuje-li se náklon, je jachta příliš ostrá.

Autopilot

Pokud vás už nebaví sledovat stále špióny, je lepší se na kormidlování vykašlat a zapnout autopilota. Zapnete ho na WIND mód a po jednotlivých stupních naladíte správný kurz na stoupačku podle špiónů. Autopilot podrží pozornost za vás, vy nemusíte sledovat špióny. 

3366
Na horu