Search
× Search
Proč pořídit Code 0?
Jan Koukal
/ Kategorie: Technika plavby

Proč pořídit Code 0?

Plachta Code 0 vznikla při závodě Whitbread, který byl předchůdcem dnešního Volvo Ocean Race. Šlo o reakci na restrikce v pravidlech, které se týkaly vybavení plachtami. Pochází tedy ze závodního jachtingu, ale stále oblíbenější je na turistických jachtách. Jde o široce použitelnou plachtu, která je snadno ovladatelná.

 

Co to je?

Pojďme se podívat na to, proč můžeme Code 0 stále častěji na turistických jachtách potkávat a co to vlastně Code 0 je. Začneme odzadu. Plachta Code 0 je na stěžeň vytahována na vlastním rolfoku. Není umístěna na stěhu, v předním lemu je ohebné syntetické lano, na které se plachta namotává. Po stažení plachty vznikne chobot, který je možné s trochou opatrnosti přehýbat a uložit v podpalubí. Rolfok, kterým je plachta vybavena, je typu continuous line (smyčka z nekonečného lana). Plachta sama o sobě připomíná velikou genu. Je však lehčí a její profil hlubší. Vznikla původně z asymetrického spinakeru. 

Použití

Ještě před pár lety bývaly jachty standardně vybaveny velikými genami. Dnes se od této praxe upouští, s velkou genou se obtížně manipuluje, je těžká, musí se brzy refovat a po zmenšení ztrácí ideální tvar.
Proto dnes mnohem častěji vidíte před stěžněm buď jen malé geny 110%, které zasahují jen k dozadu směřujícím sálingům, nebo dokonce jen samoréčkovací kosatky končící na kolejnici před stěžněm. Oba tyto typy plachet jsou snadno ovladatelné při obratech a refují se mnohem později.
Negativem ale je, že ve slabém větru se lodi nedostává výkonu. Zde je právě místo pro Code 0. Turistické plachty tohoto typu jsou mnohem méně svázané pravidly a proto také výrazně univerzálnější. Plachta se hodí jak pro stoupačku ve slabém větru, tak i na zadobok ve větru silném.
Ve slabém větru do 10 uzlů je možné s Code 0 stoupat až do 40°AWA (úhel zdánlivého větru). Nestoupáte tedy tak ostře jako s kosatkou, s tou můžete ještě o cca 6 – 8° vyostřit, ale naberete výrazně rychlost a vaše VMG (rychlost přibližování k cíli) bude větší.
V silném větru je možné Code 0 použít na zadobok. Cca do 25 uzlů větru je možné plout s Code 0 v úhlu 160 – 170°na vítr. Z výše uvedeného je vidět, že jde o mimořádně univerzální plachtu s vynikajícími výkonovými parametry, která je navíc snadno ovladatelná. Především pro málo početnou posádku. Na rozdíl od spinakeru ji stačí sbalit na rolfok. 

Je třeba ji stahovat?

Turistická plachta Code 0 bývá vybavena na zadním lemu UV ochranou, proto může zůstat vytažena na stěžni. Ne věčně, ale během dne ji není nutné stahovat. Jen je třeba vzít v úvahu, že UV ochrana není tak masivní, jako například u kosatky, tedy vydrží méně. Také je zde problém použitého rolfoku. Při špatném zajištění se může rozmotat. Proto hrozí-li bouřka či jiné zhoršení počasí, je třeba plachtu stáhnout. 

Ano či ne?

Jste-li majiteli jachty, máte co zvažovat. Cena není nízká. Na druhou stranu dostáváte do ruky velmi univerzální plachtu, kterou budete v průběhu času používat stále více. Nejste-li zrovna fanatiky, kteří se bez neustálé výměny plachet neobejdou, tak je Code 0 pro vás výbornou volbou.

9288
Na horu