Search
× Search
Proč letos do Düsseldorfu
Jan Koukal

Proč letos do Düsseldorfu

Největší evropská indoor výstava lodí začíná již tuto sobotu. V düsseldorfských halách se jako každý rok objeví řada novinek, kvůli kterým do Porýní-Vestfálska míří i čeští fanoušci lodí a jachtingu. Co zajímavého bude na veletrhu Boot Düsseldorf k vidění letos?

Řada producentů se k düsseldorfskému veletrhu upíná jako ke svého druhu vrcholu roku. Týká se to výrobců plachetnic stejně jako motorových lodí. Přeci jen skladba návštěvníků je pestřejší než na open air výstavách typu Cannes, Monako nebo Janov a také je tu návštěvnost vyšší. Své zastoupení mezi vystavovateli tak chtějí mít jak výrobci lodí pro každého, tak „startupy“ s unikátními koncepty.

Plachetnice

Do výběru plachetnic zařazujeme ukázky z produkce velkých evropských loděnic, menších tradičních výrobců i relativně neznámých značek.

Saffier SE 24 Lite

Nizozemská loděnice představí na veletrhu sportovně laděnou 7,1 m dlouhou plachetnici s netradičně pojatou přídí, velkým otevřeným kokpitem a elektrickým pohonem Torqeedo. Jachta je určená pro denní výlety, ale dvěma osobám nabídne i možnost přenocování. Více zde.

Bente 28

Loděnice oslovila studio Judel/Vrolijk, aby navrhlo design odpovídající preferencím konzervativnějších jachtařů. Široká příď této 8,65metrové jachty dává tušit prostornější interiér, v němž návrháři uplatnili řadu promyšlených řešení. Více zde.

Bestevaer 36 S/Y

Nejmenší model nizozemské loděnice specializující se na hliníkové konstrukce je příkladem nového přístupu k lodnímu stavitelství. Trup lodě dlouhé 10,95 m je zhotoven z recyklovaného hliníku a polyetylentereftalátové (PET) pěny. Vzhledem ke skromnějším rozměrům je jachta oproti jiným lodím této loděnice vhodnější k příbřežní plavbě a díky zasouvacímu kýlu může bezpečně nasednout na dno. Více zde.

Garcia Exploration 60

Největší plachetnice v našem výběru pochází z Francie. Studio Berret Racoupeau Yacht Design navrhlo model o délce 19,50 m určený do extrémních podmínek. Vlajková loď loděnice se sklopným kýlem a příďovou i záďovou vodotěsnou přepážkou z hliníku nabízí celou řadu funkčních vychytávek pro plavbu do jakýchkoli koutů světa. Více zde

Motorové lodě

Foto Messe Düsseldorf/Tillmann

Foto Messe Düsseldorf/Tillmann

Už se to chystá...
Škála premiér bude tradičně pestrá i v segmentu motorových lodí. Pořadatelé veletrhu je dělí do skupin podle určení na luxusní motorové jachty, denní cruisery, lodě na víkend, lodě s elektrickým pohonem/foily a rodinné lodě/hausbóty. My vybíráme z každé kategorie jednoho zástupce.

Persico Zagato 100.2

Z bohatého rejstříku v segmentu luxusních jachet jsme nesáhli po megajachtě á la ruští oligarchové, ale po zajímavém retro-futuristickém mixu, který kombinuje estetiku 20. let minulého století se současnými pokročilými technologiemi. Osmimetrová sportovní otevřená loď z kompozitních materiálů vzešla ze spolupráce výrobce luxusních aut Zagato a loděnice Persico. Díky nízké hmotností 2500 kg pluje rychlostí 45 uzlů i s elektrickým pohonem. Punc exkluzivity dodává fakt, že světlo světa má spatřit jen devět kusů Persico Zagato 100.2. Více zde.

Conrad Pischel R.I.B. Line 8,5 GTO Open

Gumák s porcelánovou toaletní mísou? Ano, i to je možné. Lodní stavitel Conrad Pischel je znám svou precizností a vynalézavostí a tento 8,5metrový člun je toho důkazem. Ručně vyrobené tubusy zajišťují nosnost 1650 kg. Motorizace má strop 500 koní, což je dostatečná porce pro denní výlety. Kombinace baru a toalety je pak přesvědčivou pozvánkou na celý den, byť vzhledem k absenci kousku stínu se v dodržování pitného režimu doporučuje střídmost. Více zde

Four Winns TH36

Zajímavou novinkou z ranku víkendových lodí je americký katamarán Four Winns TH36. Silnou stránkou rekreačního plavidla je dostatek prostoru s flexibilním využitím díky široké nabídce konfigurace jak na palubě tak v podpalubí. Součástí výbavy dvou kajut jsou samostatné sprchy a šatny. Motorizace může být 2x 600 nebo 2x 700 hp, jejich ovládání zajišťuje joystick.Více zde

Candela C-8

Také švédský návrhář Gustav Hasselskog rád posouvá hranice lodního stavitelství. Düsseldorf bude dějištěm první evropské indoor prezentace jeho plně elektrického kajutového foileru pro denní výlety. Výrobce jej představil již dříve v loňském roce a podle jeho slov je Candela C-8 již nyní nejprodávanější elektrickou prémiovou lodí v Evropě. Více zde.

Jeanneau Merry Fisher 1295 Fly

Rybářský model odráží snahu francouzské loděnice Jeanneau vyhovět rostoucí poptávce po větším prostoru na palubách lodí. Jde o největší model celé řady, který snadno ubytuje rodinu na několik dní. Od druhého největšího modelu řady Merry Fisher se vzdálil hned o dva metry. Pohánět vpřed jej má trojice závěsných motorů o souhrnném výkonu 900 koní. Více zde.

 

568
Na horu