Search
× Search
Problém se záchodem za 5 miliard Kč
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Problém se záchodem za 5 miliard Kč

Nejnovější americké letadlové lodě na jaderný pohon třídy Ford mají nečekaný problém. Odpadní potrubí z lodních toalet se často ucpává a musí se pravidelně čistit speciálním průplachem, jehož cena je 400 000 USD za jedno spláchnutí.

Letadlové lodě na jaderný pohon jsou mimořádně komplexním technickým dílem. Jde o malé město na vodě, posádku tvoří kolem 5000 mužů (a žen). Letadla, zbraňové systémy, pohonné jednotky, elektrická a počítačová síť… Každá loď je hromadou milionu dílčích problémů, které dávají dohromady složitý celek.

Pak se ale něco zadrhne. V případě nejmodernějších lodí třídy Ford, které jsou dlouhé 337 m a 77 m široké, se ukázaly být slabým místem lodní toalety.

Na lodi se používají podobné vakuové záchody, jako v dopravních letadlech. Během zkoušek lodě se bohužel ukázalo, že odpadní vedení od záchodů se často ucpává. K čištění je nutné propláchnout kompletní vedení speciálním čistícím roztokem. Jedno vyčištění tak vyjde na 400 000 USD. Je to částka, se kterou vojenští plánovači nepočítali. V každoročním rozpočtu chybí.

Vyčištění záchodu se zdá být z pohledu vojenského rozpočtu nejmocnější armády na světě pakatelem, ale není to tak. Vezměte si, že životnost minulé generace letadlových lodí byla 50 let. U nových plavidel se mluví dokonce o 90 letech. Pokud by se každý rok provádělo čištění jen dvakrát, je to za 50 let rovných 40 000 000 USD na jednu loď. Kdyby to bylo jen dvakrát… Na jedné lodi… V současné době mají Američané dvě lodě této třídy. V plánu jsou ještě tři další. U pěti lodí by to znamenalo jen v nákladech na vyčištění záchodů 200 000 000 USD. Pokud dobře počítám. Na české koruny je to 5 miliard. Za čištění záchodů... Z toho už se zatočí hlava.

Skoro by se chtělo říci: „A přitom taková blbost!“

2961
Na horu