Search
× Search
Přístav v Durbanu se vzpamatovává z katastrofálních záplav
Jan Koukal
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Přístav v Durbanu se vzpamatovává z katastrofálních záplav

Jihoafrická společnost Transnet postupně obnovuje provoz přístavu v Durbanu. Prudké bouře doprovázené záplavami na začátku tohoto týdne vyřadily tento důležitý článek jihoafrického exportu na dva dny.

Státní společnost Transnet přerušila provoz v pondělí večer. Vydatné srážky zničily přístavní komunikace i infrastrukturu v okolí. Média přinesla katastrofické snímky kontejnerů rozházených v po přístavu a jeho sousedství. Řádění živlu na východním pobřeží Jihoafrické republiky si vyžádalo nejméně 45 obětí.

"Provoz přístavu bude plně obnoven, jakmile bude zaručena bezpečnost lodí a jejich plavby," komentoval vývoj úřad spravující státní podniky.

Podle místní meteorologické služby spadlo v Durbanu a okolí nejvíce srážek v historii měření v této oblasti, což je 62 let. Meteorologové naměřili 307 mm za 24 hodin, tedy více než dvojnásobek proti dosavadní nejvyšší hodnotě z roku 2019.

Počasí v JAR v letošním roce ovlivňuje klimatický jev La Nina, který obvykle na jih afrického kontinentu přináší více srážek. Již v lednu letošního roku byly v některých částech Jihoafrické republiky naměřeny nejvydatnější srážky od roku 1921.

Přístav v Durbanu je z pohledu jihoafrické ekonomiky důležitým transportním uzlem jak pro kontejnerovou přepravu, tak pro vývoz minerálů a kovů, například mědi. Využívají jej i těžaři z okolních zemí - Botswany, Zimbabwe či Zambie.

 

1689
Na horu