Search
× Search
Praktický kurz trimu a práce s plachtami na Lipně
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby, Kam jet

Praktický kurz trimu a práce s plachtami na Lipně

Máte mezery při práci s plachtami? Nedaří se vám plachty správně vytrimovat? Předjíždějí vás ostatní plachetnice? Stoupají ostřeji a jsou rychlejší?

Ve spolupráci s instruktory britské Royal Yachting Association Vojtou a Petrem Sládečkovými jsme pro vás připravili praktické kurzy trimu na Lipně. Dvoudenní kurz proběhne na atraktivní sportovní jachtě Seascape (First) 27. Sama plavba na této sportovní jachtě je zážitkem.

Chcete se naučit pracovat s plachtami? Správně je nastavit na vítr, pořádně vytrimovat, dostat z plachetnice maximum a navíc kormidlovat bez potíží? Chcete plout rychleji než ostatní?

Vzhledem k častým požadavkům na trénink trimu plachet jsme se rozhodli pro spolupráci s instruktory RYA Vojtou a Petrem Sládečkovými. Kurzy proběhnou na atraktivní sportovní jachtě Seascape 27 (karbonový stěžeň, ráhno a čelen). Jachta je vybavena vedle základního oplachtění s hlavní plachtou typu square top a refovací genou, také dvojicí genakerů a plachtou typu Code 0. Jachta už při 7 uzlové rychlosti přechází ochotně do skluzu a při vhodných podmínkách není problém dosáhnout i dvojnásobek této rychlosti. Sama projížďka na této jachtě je zážitkem.

Dvoudenní kurz se skládá ze základní teorie (4 hodiny) a plných 12 hodin ve dvou dnech na vodě.  Kurz je vhodný pro začátečníky i zkušené jachtaře.

Program kurzu

Teorie: Teorie plachtění, stabilita, vzájemné působení těžišť G, L, S, směrové vyvážení jachty, síly působící na plachty

Praxe: Trimování plachet na různých kurzech, základní manévry pod plachtami s praktickým výcvikem a ukázkami, obraty, postavení lodě do dryfu, muž přes palubu, refování, vytahování a stahování plachet, připlouvání na plachty na bóji a další. Pokud posádka vše zvládne včas, dojde i na plavbu s genakerem, případně Code 0.

Instruktoři: Petr a Vojta Sládečkovi jsou dlouholetí instruktoři RYA, kteří mají najeto tisíce námořních mil a především mají léta praxe s výukou jachtingu.

Na kurz se můžete přihlásit zde

 

7340
Na horu