Search
× Search
Pozor při kotvení na kyjovky
Daniel Vodička

Pozor při kotvení na kyjovky

Největší mlže Středomoří kyjovky šupinaté asi znáte. Víte, že mohou být až 120 cm vysoké, že jsou přísně chráněné a že se z nich vyrábělo hedvábí?

Kyjovky šupinaté najdete v celém Středomoří včetně Jadranu. Jistě jste narazili na vysoké lastury zabodnuté do mořského dna. Běžně dosahují velikosti kolem třičtvrtě metru. Mnoho jich je například v zátoce přístavu Kaprije na stejnojmenném ostrově v Šibenickém archipelagu.

Tento křehký mlž je přísně chráněný a například na Kapriji je kvůli němu zakázáno kotvení. Kotvy a kotevní řetězy populaci dříve decimovaly. Kyjovky jsou ale ohroženy vedle nešetrného kotvení i znečištěním moře a v posledních dvou letech také velmi masivně parazitem Haplosporidium pinnae, který se šíří Středomořím od západu. Ve chvíli, kdy kyjovku napadá, je úmrtnost 99%.

Populace kyjovek je pro mořský ekosystém velmi důležitá, protože filtruje vodu a zároveň je každý mlž domovem mnoha dalších živočichů, kteří žijí na něm, nebo dokonce uvnitř lastury.

A ještě jedna zajímavost k lasturám, které můžete najít na mořském dně. Z vláken, kterými jsou kyjovky upevněny do mořského dna, se dříve spřádalo tzv. byssové hedvábí. Zpracování vláken se datuje již do starověku. Na Sardinii se toto řemeslo udrželo až do začátku 20. století.  

Jde tedy o zajímavé tvory, které je rozhodně zakázáno vytrhávat z mořského dna. Za to hrozí přísné sankce. A i při kotvení bychom měli, pokud je to možné, se oblastem s kyjovkou vyhnout. I bez naší pomoci může být brzy ohrožena vyhynutím.

 

 

8534
Na horu