Search
× Search
Pozor na nereidky
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Pozor na nereidky

Podvodní stonožka na fotografii má hezký český název nereidka. Příliš hezký na to, co dokáže způsobit. Dávejte si na ni pozor.

O víkendu byla nereidkou na pláži v zátoce Peleš u Rogoznice požahána koupající se žena, která později musela vyhledat první pomoc.

Nereidka má v chorvatštině mnohem přiléhavější název vatreni crv. Ohnivý červ je lepší název pro až 35 cm dlouhou podvodní stonožku. Nejčastěji ji najdete na skalních stěnách od 2 do 50 metrů hloubky. V některých lokalitách je poměrně hojná (například v zátokách na vnější straně Šolty). Rozhodně se nedoporučuje na ni sahat.

Nebezpečné jsou bílé jemné bodlinky na každém článku, které připomínají štětičky. Jsou křehké, odlomí se a uvolňují jed neurotoxin, který je zdrojem velmi nepříjemné bolesti trvající až několik hodin. V případech většího zásahu mohou přijít i horečky, třes.

Pokud se dostanete do kontaktu s milým zvířátkem, je třeba pobodané místo omýt mořskou vodou. Dále je dobré zkusit lepící páskou vytáhnout zapomenuté bodliny, použít obklady namočené v alkoholu a namazat nějakým antihistaminikem. V případě vážnějších symptomů je na řadě lékař…

5907
Na horu