Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Pozor na nebezpečné vyvázání
Daniel Vodička

Pozor na nebezpečné vyvázání

Prohlédnete-li si jachty stojící vyvázané na bojích, mnohé jsou vyvázané velmi nebezpečně. Nebezpečněji, než kdyby stály špatně zakotvené.

Stojíte-li na kotvě, která přestane držet, jachta bude splouvat, ale kotva ji ve splouvání bude brzdit. Někdy jen velmi málo, ale bude. Pokud se utrnete z kotevní bóje, váš pohyb už nezpomalí nic a budete velmi rychle snášeni větrem. Proto je třeba se utržení od bóje vyvarovat.

Nebezpečné symetrické vyvázání

Mnoho jachet stojí na bóji vyvázáno symetricky. Lano je vedeno z jednoho boku jachty, přes oko na bóji ke druhému boku jachty. 

Co je na tom špatně? Pokud bude foukat silný vítr, jachta se bude na bóji točit z boku na bok. Přitom bude projíždět vyvazovací lano okem na bóji tam a zpět. Protože zatížení lana je mimořádné, velmi rychle může dojít k jeho prodření.

Správné vyvázání


Správně má být vyvazovací lano vedeno od oka na bóji zpět na stejný bok jachty na stejný vazák. Lano se tak nemůže předřít. Jednoduché.

Za silného větru není špatné pro jistotu použít ještě jedno jistící lano ze druhého boku. Pokud jsme uvázáni na bóji na jejím vrchu (bóje, která je k tomu určena), druhé lano můžeme uvázat přímo do oka na kotevním laně bóje, pokud je to možné.

Další podobné rady najdete v knize Přístavní manévry.

10120
Na horu