Search
× Search
Pozor! Jiří Pacák již jachtí v Chorvatsku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Pozor! Jiří Pacák již jachtí v Chorvatsku

Skippera a instruktora námořního jachtingu Jirku Pacáka mnozí z vás znají. Nyní je Jiří prvním jachtařem, kterému se letos na lodi od Boataroundu podařilo pod rouškou tmy prolomit covidovou uzávěru a prorazit si cestu na Jadran.

Svoji cestu začal v pátek ve 22:55 na nádraží v Pardubicích, kde se mu ve zmateném okamžiku těsně po hvizdu výpravčího podařilo nepozorovaně naskočit do střeženého vlaku Metropolitan, kterým vyrazil do Brna. Policejním kontrolám, které dohlížejí na dodržování covidových uzávěr, několikrát během cesty důmyslně zmizel. Na toaletě, v umývárně, a nakonec při šťáře před Brnem zavřený ve svém vlastním kufru.

V temném a ledově chladném Brně na utajeném místě za obchodem Tesco měl Jiří schůzku se svými kumpány, se kterými se vydal na cestu vstříc policejní uzávěře u Pohořelic. Díky vynikající lokální znalosti šoféra vozu I.V. se podařilo objet modře blikající policejní zátaras stezkou mezi vinohrady a tím se otevřela cesta ke státní hranici.

České hranice se povedlo ve tmavém voze projet v okamžiku, kdy uniformovaný strážce naší bezpečnosti na mobilu sledoval nejnovější díl seriálu o v porodnici vyměněných děckách. Rakouský policista již tak nepozorný nebyl a vozu s našimi jachtaři zablokoval cestu. Stačila však informace, že celá výprava jen tranzituje a cesta na jih byla volná.

Mnoho se mluvilo o tom, že v poslední době výrazně přitvrdili slovinští orgáni, ale opak byl pravdou. Na slovinských hranicích si výpravy vedené Jiřím Pacákem nikdo ani nevšiml.

Zbývala tedy poslední překážka na cestě za mořem a otevřenými zahrádkami. Chorvatská státní hranice. Na chorvatské policisty ale byla naše malá výprava dobře vyzbrojená. Negativní testy na COVID, crew list od Boataroundu a vyplněný formulář Entry Croatia. Do boje s tímto arzenálem se nedovolila pustit ani elitní jednotka chorvatských pohraničníků a raději otevřela závoru. Cesta je volná!!!

Takto vypadala první cesta Jiřího Pacáka na Jadran, první proražení blokády republiky.

Pak už jen zbývalo projet několik sněhových vánic, nasadit sněhové řetězy před tunelem Sveti Rok a v bóře prosvištět do promrzlého přímoří.

Podle prvních zpráv z místa je to pravda. Zahrádky jsou otevřené a po moři je možné plout. Některé věci na světě stále ještě fungují.

5366
Na horu