Search
× Search
Požár se nedaří uhasit...
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Požár se nedaří uhasit...

Loď na přepravu automobilů Felicity Ace plující nedaleko Azor stále hoří. Hasiči zatím nemohou vstoupit na palubu a hasí jen zvenčí chlazením konstrukce. Požár udržují v provozu i lithiové akumulátory elektromobilů.

Požár na Felicity Ace vypukl již v pátek. Všech 22 členů posádky se podařilo evakuovat. Na palubě je kolem 4000 automobilů, přesný počet nepotvrdil Volkswagen, pod jehož křídla všechny vozy na palubě patří, ani rejdař Mitsui O.S.K. Lines. Na palubě jsou automobily značek Volkswagen, Bentley, Audi a Porsche. Některá naše média mluvila i o vozech Lamborghini, ale o nich zatím nebyla ani zmínka, vozy italské značky se na této lince vezly v lednu.

V současné chvíli se nedaří oheň na palubě uhasit. Svoji roli v tom hrají i baterie přepravovaných elektromobilů. Speciální vybavení k jejich hašení je zatím na cestě.  (Je mi jasné, že tato zpráva zažehne jiskru v očích odpůrců elektromobility. Stejné pocity měli před více než stoletím odpůrci motorových vozidel, když při nehodě vzplanul benzínový automobil. Ano, koňský povoz byl v tomto směru bezpečný, nehořlavý…)

Zatím není jasné, co požár způsobilo, jestli šlo o baterii z elektromobilu, nebo nikoli.

V současné chvíli hoří vše od 5 metrů nad vodoryskou výše. Požár se pomalu šíří dolů, ale zatím je daleko od nádrží s palivem.

Hasiči ochlazují strukturu lodě, na palubu kvůli přílišnému riziku nemohou. Na hašení nemohou používat vodu ze dvou důvodů. Jednak by hmotnost vody mohla narušit stabilitu vraku a navíc voda nedokáže uhasit hořící lithiové baterie.

Stále se jedná o odtahu lodě do některého přístavu na Bahamách, nebo v Evropě. 

1434
Na horu