Search
× Search
Požaduji vysvětlení...
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Požaduji vysvětlení...

Vždy, když mi padne do oka nějaká nová jachta vyrobená slovinskou loděnicí Elan, jsem zmaten. Co znamená označení E3, E4, E5? Nebo GT5, či GT6? Co ta čísla znamenají?

Již léta letoucí se jachty označují délkou ve stopách. Nebo v metrech. Méně v metrech, ale i to je možné. Číselné označení délky ve stopách (v metrech) nemusí vždy dokonale sedět, ale svoji představu si člověk udělá. Loděnice toho někdy zneužívají a přidávají k délce jachty stopu. Aby vypadala delší. Je to sice matoucí, ale pro běžnou orientaci to stačí. Vše víceméně skvěle funguje. Vím, co mam chtít, pokud chci 2, 3, 4, 5 kajut.

Takto to fungovalo i u slovinského Elanu.  Elan 35(0), Elan Impression 43(4) atd. Pak ale došlo ke změnám ve vedení firmy. Zvenčí jediný viditelný rozdíl přišel se změnou značení. Teď babo raď.

Elan E3 by mohla být v běžném značení třicítka (9,25 m délka je 30 stop a kousek). Elan E4 je kdovíco. Měří na délku 10,6 m, to znamená necelých 35 stop. Elan E5 má 11,96 m délku čili necelých 40 stop. Můžete mi někdo vysvětlit logiku těchto čísel?

Pak tu ještě máme GT5 a GT6. Jedna má necelých 44 stop, druhá méně než 50 stop.

Prosím o vysvětlení těchto označení. Vrtá mi to hlavou. Když mi to objasníte, pomůžete mi večer usnout…

3406
Na horu