Search
× Search
Povodně a oběti v Řecku, Turecku a Bulharsku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Povodně a oběti v Řecku, Turecku a Bulharsku

Řecko, evropská část Turecka a Bulharsko byly zasaženy silnými bouřemi, které mají na svědomí bleskové záplavy a bohužel i mrtvé. Jen za úterní odpoledne a večer napršelo v oblasti Pelion nedaleko Volosu více než 75 cm srážek.

Řecko v poslední době trpělo silnými požáry. Tedy suchem a silnými požáry. Tomu je nyní konec. Tlaková níže nad Jónským mořem zcela změnila situaci. Severní část Egeje zasáhl velmi silný severovýchodní vítr, který s sebou přinesl prudké bouřky a srážky. V Řecku byla extrémně zasažena oblast souostroví Severní Sporady a v okolí Volosu. Jednalo se o první pevninu v cestě větru, vlhký vzduch stoupal vzhůru a vypadávaly srážky. Ulice byly zaplaveny, bleskové povodně s sebou odnášely vše, co jim stálo v cestě, včetně automobilů. Jen pro porovnání je třeba uvést, že průměrné roční srážky v oblasti Atén se pohybují kolem 400 mm.

Informace z první ruky sdílí Pavel Říha, který se nyní ve zmíněné oblasti nachází se svým katamaránem. V současnosti řeší problémy s navigačními přístroji, které odmítají ukazovat jakékoli hodnoty. Vypadá to, že na vině je blesk, který udeřil do stěžně sousední lodě.

Image
Zasaženo bylo také severozápadní Turecko, kde se povodně přehnaly přes několik kempů. Dva lidé vodní atak nepřežili, další 4 jsou nezvěstní. Podobná je i situace na jihovýchodě Bulharska, kde podle nepotvrzených zpráv si povodeň také vyžádala oběti. Nejvíce zasaženo bylo turistické letovisko Carevo, kde skončilo několik automobilů v moři.

V zasažené oblasti v Řecku mají deště končit dnes odpoledne. Severovýchodní vítr na severu Egeje vydrží do čtvrtka, pak by se měl stočit více k severu a přesunout se do střední části Egeje. Více zasažena větrem bude západní a jihozápadní část Egeje včetně Peloponésu. Celý následující týden však bude velmi větrný.

 

 

397
Na horu