Search
× Search
Potřebujete přestoupat mys?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Potřebujete přestoupat mys?

Jedete ostrou stoupačku a před vámi je výběžek pevniny. Co dělat proto, abyste ho dokázali obeplout? Jak budete kormidlovat?
Předpokládejme, že máte plachty nastavené na stoupačku dobře. Na první pohled se zdá, že by se obeplutí mohlo podařit, ale bude to těsné. Kormidelník bude mít automaticky sklon přiostřit ještě více, aby měl kolem mysu rezervu. Je to tak správně?

Není a důvod je jednoduchý. Plujeme-li ostrou stoupačku, můžeme sice ještě vyostřit, ale jachta začne rychle ztrácet rychlost a bude více snášena větrem do boku. My tak sice míříme přídí více proti větru (náš KK – kurz kompasový – se zdá lepší), ale ve skutečnosti je jachta snášena výrazně více po větru a její KD – kurz dnový – je mnohem horší.

Proto se nebudeme snažit ostřit na maximum, ale poplujeme ostrým kurzem, při kterém si stále udržíme rychlost. Výsledkem bude mnohem menší snos větrem. Tedy náš KK nebude vypadat příliš dobře, ale KD bude výrazně lepší.

V případě, že se nám stane, že nám objetí nevyjde jen o několik metrů a budeme mít dost rychlosti, můžeme na poslední chvíli vyostřit a nechat loď jet setrvačností několik metrů nad svůj kurz. Nesmí ale ztratit rychlost, jinak by ji později vítr nekontrolovaně snesl ještě dále po větru, než by nám bylo milé. Tento manévr se však spíše hodí při objíždění bójek, nikoli skalnatých mysů či mělčin.

7545
Na horu