Search
× Search
Potřebujete forward looking sonar?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace, Motorové jachty

Potřebujete forward looking sonar?

Často slýcháme postesknutí: „K čemu mi je hloubkoměr, když ukazuje hloubku pod lodí? Proč neukáže, jaké je hloubka před přídí?“ I takové hloubkoměry existují, mají ale smysl?

Toužíte-li hledět pod hladinu před přídí lodi, pak se vám nabízí hloubkoměr nazvaný forward looking sonar. Ukazuje hloubku a tvar dna před vámi.
Mnozí zajásají! Má ale takový hloubkoměr smysl? A pokud ano, tak kde?

Vidět dopředu
Jsme na lodi vybavené klasickým hloubkoměrem. K tomu máme před kormidlem mapový plotter. A pohybujeme se v dobře zmapované oblasti.
Podle mě žádný jiný přístroj nepotřebuji. Proč?
Na hloubkoměru vidím hloubku, která by měla sedět s hloubkou na mapě. Hloubkoměr mi vzhledem k mapě dává zpětnou vazbu. Jaká je hloubka před přídí sice nevidím na hloubkoměru, ale vidím to v mapě na plotteru. Podívám-li se na mapu, vidím, co je přede mnou.
Výše zmíněné platí až do těsné blízkosti pobřeží. Blíže už je třeba opatrnost a odhad hloubky pohledem. Ve většině případů je toto dostatečné. neříkám, že vždy, ale většinou ano.

Neprozkoumané pobřeží
Jiná je situace tam, kde není pobřeží dobře zmapované. Polární oblasti, korálové útesy atd. Pohybujete-li se v těchto oblastech, může se forward looking sonar hodit.

Nevýhody

Forward looking sonar má sondu, která je tváří situována dopředu dolů. Na lodi je to tedy velká brzda. Je to jako mít na trupu pod hladinou připevněnou dětskou lopatku. Platí to o plachetnici i o motoráku.

Naším problémem není na lodi absence dat, ale absence pozornosti. Klesající hloubku mi ukazuje hloubkoměr, ukazuje mi ji mapový plotter a může mi ji ukazovat i forward looking sonar. Pokud se ale na monitory před sebou nedívám, ani monitor navíc mi nepomůže. Najetí na mělčinu ve většině případů není problémem mělčiny v mapě nezakreslené. Ve většině případů je to nepozornost. 

9726
Na horu