Search
× Search
Potřebná pauza před finišem
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Potřebná pauza před finišem

31 dnů má za sebou IDEC Sport na své rekordní plavbě kolem světa. Slabý vítr poskytuje posádce zasloužený odpočinek a čas na kontrolu lodi před finišem.

Do cíle Jules Verne Trophy zbývá 5115 mil. Aby IDEC Sport přebral trofej z rukou týmu Banque Populaire V, musí protnout cílovou pásku do dvou týdnů. Znamená to udržovat VMG (velocity made good – rychlost přibližování se k cíli) nad 15 uzly. V této chvíli tomu tak není. VMG je jen 12 uzlů.

500 mil do pasátu

To je ale momentální záležitost. IDEC Sport se potřebuje dostat do pasátu. Ten je necelých 500 mil vzdálený. Bude to pomalých 500 mil, ale pak rychlost vylétne nahoru. Nyní klesl náskok IDEC Sport na Banque Populaire V na 3 dny. Banque Populaire V měl v jižním Atlantiku štěstí na počasí a byl velmi rychlý. Přesto by si IDEC Sport měl náskok udržet. 


Kontrola

Slabý vítr posádka trimaranu využila ke kontrole technického stavu lodi. Po náročném Jižním oceánu se našlo pár opotřebení, ale nyní by již vše mělo opět být ve 100% stavu. Bude to třeba. Na monitoru počítače vypadá zbylá cesta do cíle jako odpočinková plavba. Je ale třeba si uvědomit, že to je přes 5000 mil teoreticky a ve skutečnosti ještě mnohem více. To je vzdálenost, která prověří technický stav jakékoli lodě, rekordní trimaran nevyjímaje. 

Polohu lodi najdete zde.

 

Vytisknout
2660
Na horu