Search
× Search
Potápěči našli po 105 letech vrak britské minolovky
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Potápěči našli po 105 letech vrak britské minolovky

Od dubna 1917 nikdo neviděl loď královského námořnictva HMS Jason. Válečné plavidlo najelo na minu u ostrova Coll na Vnitřních Hebridách a potopilo se. Nyní jej ve stometrové hloubce objevil tým potápěčů, mezi nimiž byli i důstojníci britského námořnictva.

Nešlo o náhodný objev. Předcházel mu pětiletý průzkum oblasti, která se postupem času zmenšovala. S pomocí sonaru pak bylo vytipováno místo, kam se ponořili potápěči.

V chladné vodě a hloubce 93 metrů poté nalezli válečnou loď, jejíž relativně dobrý stav je překvapil. Trupu sice chybí příď, kterou utrhl výbuch miny, jinak ale jde o dobře zakonzervovaný muzejní kousek.

Ačkoli zkáza Jasona byla celkem dobře zdokumentována, vrak nebyl dlouho nalezen kvůli velké hloubce, členitému dnu a studené vodě. Na začátku letošního roku pak výsledky skenování sonarem naznačily nález Jasona, ale bylo třeba to potvrdit ponorem. Potápěči se v místě nálezu v hloubce 93 metrů směli zdržet jen 20 minut. Objevili charakteristické znaky válečné lodi - výrazný propeler, dvě 4,7palcová děla, typické vybavení admirálské kajuty.

Nyní budou zahájeny procesy, které povedou k zajištění ochrany vraku podle britského práva jako oficiálního válečného hrobu. Potápěči se tak k němu budou moci ponořit, ale nebudou smět se jej dotýkat.

HMS Jason byl původně postaven jako torpédoborec v roce 1889. Loď dlouhou 70 metrů poháněly čtyři lokomotivní kotle s celkovým výkonem 3500 koní. Spuštěna na vodu byla v roce 1892 a do služby vstoupila o dva roky později.

V roce 1909 byl Jason přestavěn na minolovku. Hned po vypuknutí první světové války v roce 1914 měly britské minolovky spoustu práce s minami nastraženými německými ponorkami. Jedna z nich se Jasonovi stala 3. dubna 1917 osudnou. Na jeho palubě zahynulo 25 osob z 91členné posádky. Jen jedno tělo bylo nalezeno. Téměř tři čtvrtiny posádky se zachránily, protože potápění lodi trvalo více než pět minut a v blízkosti operovala druhá minolovka HMS Circe.

1122
Na horu