Search
× Search
Poslední plavba letadlové lodi
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Poslední plavba letadlové lodi

Vyřazená letadlová loď USS Kitty Hawk dorazila do svého finálního kotviště v texaském přístavu Brownsville. Dokončila tak několikaměsíční plavbu kolem mysu Horn, která byla její poslední. Po šesti dekádách od nástupu do služby čeká plavidlo rozebrání.

V polovině ledna USS Kitty Hawk opustila své dlouhodobé stanoviště, jímž byla námořní základna Kitsap v Bremertonu ve státě Washington, a zamířila na jih s asistencí remorkéru Michele Foss. Loď plula kolem Hornova mysu a 31. května dorazila podle plánu do Brownsvillu. Poslední plavbu dlouholeté služebnice doprovázel velký zájem veřejnosti, veteránů a bývalých členů posádky.

Demontáž má začít v červenci a bude ji provádět společnost International Shipbreaking Limited. Zakázku od námořnictva získala za symbolickou cenu 0,01 dolaru, s tím, že pravou odměnou pro ni vedle reference bude možnost prodeje historicky cenných kusů šrotu.

Loď pojmenovaná podle vesnice, v níž bratři Wrightové provedli první úspěšný let, byla armádě dodána v roce 1961 a sloužila následujících 49 let. Byla prvním plavidlem své třídy, ale ve službě strávila delší čas než všechny tři následovnice - Constellation, America a John F. Kennedy. Bojového nasazení se dočkala brzy po uvedení do služby - od listopadu 1965 do roku 1972 se účastnila bojových operací ve Vietnamu. Poté byla zapojena do obou válek proti iráckému vojsku. Když ji v roce 2009 armáda posílala do penze, byla poslední letadlovou lodí amerického námořnictva s konvenčním pohonem.

Před demolicí se loď pokoušela uchránit skupina veteránů, kteří chtěli z Kitty Hawk vytvořit muzeum, ale nepodařilo se jim včas uzavřít potřebné dohody, a tak bude loď rozebrána. Další na řadě bude John F. Kennedy, u níž ale zatím není stanoven harmonogram recyklace.

Jen bych pro porovnání chtěl uvést, že chlouba ruské černomořské flotily, která již je na pravdě boží, raketový křižník Moskva, byla na vodu spuštěna v roce 1979. Zatímco někde se podobně staré lodě vyřazují ze služby, jinde jsou chloubou...

1289
Na horu