Search
× Search
Poslední plavba Larryho Pardeyho
petr tresnak
/ Kategorie: Zajímavosti

Poslední plavba Larryho Pardeyho

Velké plavby na malých lodích. To bylo životní téma dvojice cestovatelů a popularizátorů turistického jachtingu Lin a Larryho Pardeyových. Zážitky z plaveb však bude s početným zástupem fanoušků sdílet už jen Lin. Larry v 81 letech zemřel.

Jachtařský pár proslul v 70. letech minulého století a je považován za pionýry současného jachtařského turismu. Popularitu získal knižním líčením plaveb na 24stopém kutru Seraffyn.

Kanadský rodák Larry začínal s jachtingem v 17 letech ve Vancouveru. Jeho závodní schopnosti udělaly dojem na místní klubové činovníky, kteří jej požádali, ať vede i ostatní. Britská Kolumbie ale Larrymu brzy začala být malá a v roce 1964 přesídlil do Kalifornie, kde hledal finančně dostupnou turistickou jachtu. Dříve než nějakou sehnal, vydal se s filmaři na 85stopém škuneru na Havaj. Při plavbě zpět kapitánoval 54stopý charterový keč a po návratu se už pustil do stavby vlastní lodi – Seraffyna. Během prací na něm se seznámil se svou budoucí jachtařskou i životní partnerkou Lin.

Na Seraffynu se vydávali na plavby 11 let, než zatoužili po něčem větším. Jejich druhou jachtou byl Taliesin, loď dlouhá 29,5 stopy. Ani jedna z jachet nebyla vybavena motorem či jakoukoli elektronikou. Za správné fungování byl zodpovědný Larry, Lin měla na starosti dokumentaci plaveb. Právě její literární dovednosti páru zajistily solidní příjem, takže už na plavby nemuseli vydělávat půjčováním svých lodí či restaurováním cizích. Dát své síly ve prospěch ostatních se však nikdy nezdráhali. „Na tento svět jsme přišli proto, abychom si pomáhali,“ odpověděl prý Larry jednomu mladému staviteli lodí, který se na něj obrátil o radu.

Pár, který procestoval celý svět, v roce 1985 zakotvil na novozélandském ostrově Kawau, 30 mil vzdáleném od Aucklandu. Larry a Lin Pardeyovi společně napluli více než 200 tisíc mil. Svět obepluli západním i východním směrem, jejich putování zachycuje 12 knih, bezpočet magazínových článků a několik filmů.

Jak informovala Lin Pardeyová na facebooku, Larry v poslední letech trpěl Parkinsonovou nemocí a demencí, rok před smrtí jej navíc postihla mrtvice. Na plavby Pacifikem se tak Lin již několik roků vydávala sama. Pokud jí zdraví v jejích 76 letech dovolí, jistě tak bude činit i nadále.

 

2248
Na horu