Search
× Search
Posádkám lodí uvízlých na Ukrajině dochází jídlo
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Posádkám lodí uvízlých na Ukrajině dochází jídlo

Kvůli invazi Ruska na Ukrajinu uvízlo v ukrajinských vodách v Černém moři více než sto lodí plujících pod zahraniční vlajkou. Jejich zásoby se krátí, zejména potravin a léků. Vytvoření námořního koridoru, který by jim umožnil bezpečně odplout, se nedaří.

Agentura OSN pro námořní dopravu dříve uvedla, že bude pracovat na vytvoření koridoru pro lodě, které vypuknutí války zastihlo v Černém a Azovském moři. Toto úsilí se ale zatím nenaplnilo. Kvůli tomu z oblasti nemůže stále odplout zhruba 140 lodí s více než 1000 námořníky z 20 zemí.

Jedné rumunské lodi s 20 námořníky, která kvůli ostrým bojům o Mariupol zůstala v oblasti uvězněna, zbývají zásoby na tři dny, uvedl ve středu Guy Platten, generální tajemník Mezinárodní komory námořního přepravního průmyslu. Podle něj není pro tyto námořníky bezpečné vyplout, ani opustit loď. Pomoci se jim údajně snaží různé organizace, které se pokoušejí na lodě dopravit základny potřeby, ale i pro ně to je velmi riskantní.

Situace se zásobováním se liší přístav od přístavu, přičemž v některých městech je primární zajistit potraviny pro domácí obránce měst před ruskou agresí, "cizí" námořníci jsou až na druhém místě.

Odplutí komplikují nejen neustávající boje o přístavní města, ale i fakt, že oblast Černého moře je do značné míry pokryta minami. Zástupce výkonné šéfky rejdařské společnosti Angelecouissis Sveinung Stohle uvedl, že posádky dvou z jejích lodí na Ukrajině se podařilo evakuovat. "Co se stane s našimi plavidly, se teprve uvidí," řekl Stohle.

Napjatá situace v východní Evropě znejišťuje i největší hráče na poli námořního pojištění. Podle pojišťoven se konflikt vyostřuje a nebezpečí pro obchodní lodní dopravu roste. Proto pojišťovny rozšířily oblast vod, které považují za vysoce rizikové.

1850
Na horu