Search
× Search
Kurzy TOP
Pořádek v lodní lednici
Daniel Vodička

Pořádek v lodní lednici

Správná lodní lednice je shora plněná. Mnozí ji pokládají za nepraktickou, ale opak je pravdou. Jen je třeba si v ní udělat pořádek. 

Shora plněná lednice má jednu základní výhodu. Co se týče energetické náročnosti, je úsporná. To je na lodi velmi důležitý aspekt, protože kapacita akumulátorů je omezená. 

Úspornost shora plněné ledničky je dána faktem, že studený vzduch je těžký, proto zůstává dole a ani při otevření lednice neuteče ven. Klasická domácí lednička je v tomto ohledu velmi marnotratná. 

Nevýhodou shora plněné lednice jsou obtížně dostupné věci, které jsou na jejím dně (často navíc stojí ve zkondenzované vodě na dně). Aby se zlepšila dostupnost věcí na dně lednice, rozdělte obsah lednice do jednotlivých košů, které se na sebe naskládají. Mohou být drátěné, nebo plastové. Snadno se dostanete i do spodních pater a věci nebudou stát v kondenzátu na dně. 

A ještě rada na závěr. V sobotu se nalodíte na charterovou jachtu a v neděli chcete mít z lednice studené nápoje. Problémem jsou nápoje dovezené v kufru auta, které mají po celodenním ohřívání teplotu 40°C. Nacpete-li plnou lednici piv, vod a limonád této temperatury, nejspíše se vám lednice hodně zapotí, ale do druhého dne je nevychladí. Při plnění lednice je třeba uvažovat o jejích možnostech a dle toho jí teplými nápoji plnit. Případně na rozjezd koupit pytel ledu, který s ochlazením pomůže.

Vytisknout
2904
Na horu