Search
× Search
Pomýlené nastavení hloubky u přístrojů Garmin
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace, Zajímavosti

Pomýlené nastavení hloubky u přístrojů Garmin

Minulý týden jsem bojoval s nastavením hloubky u přístrojů Garmin. Prvotní čísla na hloubkoměru byla naprostá hausnumera. Bylo jasné, že jde o špatné nastavení offsetu. Nastavení Garmin je však velmi mírně řečeno matoucí.

Pojďme se podívat na standardní nastavení offsetu u běžných přístrojů. Tedy nejprve, co to vlastně offset je.

Čidlo hloubkoměru není instalováno na úrovni mořské hladiny. Proto je potřeba pro správné zobrazení hloubky ke změřené hloubce připočítat hloubku čidla pod hladinou. Tomuto číslu se říká offset.

U běžných přístrojů (například Raymarine, B&G) pro zobrazení hloubky od hladiny připočteme hloubku čidla pod hladinou:

h(změřená hloubka) + O(hloubka čidla pod hladinou offset) = H (skutečná hloubka)

Tento postup mi přijde naprosto logický.

Přístroje Garmin

U přístroje Garmin z roku 2017 setkal s postupem, který dle mého logice naprosto odporuje (setkal jsem se s ním již dříve). V nastavení Garminu stanovíte, že se jedná o plachetnici a následně při zobrazení skutečné hloubky musíte offset odečíst. Logiku tohoto postupu nechápu. Nechápal jsem ji dříve a nechápu ji dnes.

Upozorňuji, že bez tohoto nastavení jsou čísla hloubkoměru jen čísly, která mají se skutečnou hloubkou pramálo společného (platí v mělčích místech, jako jsou přístavy a mělčiny). U běžných jachet nastavuji offset na hodnotu 0,5 m.

Nevím, jestli i dnešní přístroje Garmin trpí touto úchylkou. Pokud mi někdo dokážete tento postup vysvětlit, nechám se velmi rád poučit.

2095
Na horu