Search
× Search
Podzimní plavby, výhody a nevýhody
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Kam jet

Podzimní plavby, výhody a nevýhody

Je ještě čas vyplout? Jaké má podzimní plavba výhody, případně samozřejmě i nevýhody? Je už sezóna za námi, nebo jsme v její druhé polovině?

Podzim začíná za… Ne, podzim právě začal. Většina jachtařů již odsolila lodní oblečení a dává si 9 měsíců trvající pauzu od jachtingu. Je to ale tak? Je opravdu již konec? Nebo je tu krásné období jižního babího léta, které může ještě trvat i více než měsíc? Je mnoho důvodů, proč vyrazit právě teď k moři. A stejně tak tu jsou i důvody, proč se nikam nevydávat

Počasí

Počasí je nevyzpytatelné. Možná dokonce stále nevyzpytatelnější. Loni v Chorvatsku vydrželo slunečné počasí s mírným větrem a denními teplotami kolem 25°C až do konce října. Nejhorší byl první podzimní týden. Pak nastoupilo babí léto. Dnešní předpověď na 10 dnů slibuje ve Splitu teploty mezi 25 a 28°C. Pokud bychom se podívali do Řecka, bylo by to ještě o pár stupínků více.

Je však třeba počítat s tím, že není možné se v dlouhodobém výhledu na podzimní počasí spolehnout. Ideální proto je, vyplouvat v říjnu na poslední chvíli. V pondělí či úterý se podívám na předpověď na 10 dnů a podle toho se rozhodnu.

Teplota moře

Moře na jihu má stále příjemnou koupací teplotu a ta obvykle vydrží i celý říjen. Už to nebude 25°C v Chorvatsku, ale stále přes 20°C. V současnosti se teploty moře v Chorvatsku pohybují mezi 24 a 25°C. V Řecku to je mezi 25 a 28°C na Rhodu. Teplota moře na podzim klesá jen pomalu, v Řecku například neklesá teplota pod 16°C (Vltava na Zbraslavi v červenci). Ve Splitu loni na začátku prosince mělo moře 18,3°C.

Ceny charteru

Ceny charteru jsou příznivé. V nejvyšší sezóně stojí 5 let stará čtyřkajutová loď v Chorvatsku cca 3800 EUR. Na začátku října je to kolem 1700 EUR. A to se nebavíme o nabídkách last minute, kterých bývá v říjnu samozřejmě mnohem více než v červenci.  

Klid

S podzimem přichází klid. Ječící davy jsou pryč, lodí výrazně ubylo, bóje, přístavy, restaurace, to vše je prázdné. Po hektickém létě to není k zahození.

Hromady ovoce (a zeleniny)

Dozrálo ovoce a zelenina, trhy jsou plné. Již na začátku října se například začínají v Chorvatsku prodávat mandarinky z delty Neretvy… Jablka, švestky, vinná réva, broskve, za chvíli pomeranče…

Jiná perspektiva

Slunce je na podzim nízko, stíny se prodlužují. Kornati například vypadají docela jinak v měkkém podzimním světle než v letní výhni.

Krátký den

Podzim však má i svá negativa. Zřejmě největším je krátký den. Noc je delší než den. Na začátku října například ve Splitu vychází slunce v sedm a zapadá večer v půl sedmé. A každý další den je o 3 minuty kratší.

Zavřené restaurace

Mnohé restaurace zaměřené na turisty jsou již zavřené. Jde především o restaurace v zátokách, které jsou určené jen pro jachtaře. Na druhou stranu se méně vybírá za bóje, je více míst ke kotvení.

Podzimní melancholie

Na závěr jeden pocitový. Zatímco jaro a léto jsou optimistické, podzim je melancholický. Nemusí to být problém pro každého. Najdou se tací, kteří nevědí, co je melancholie. U mě to ale tak působí. Nemusí to být vždy negativní, ale přeci jen představa dlouhé a temné středoevropské zimy před sebou na náladě nepřidá.

Raději bych volil medvědí strategii.

Po poslední plavbě si dát týden na přípravu brlohu a pak se vzbudit až na konci března.

967
Na horu